23.08.2017

Noči v Stari Ljubljani 2017

Že 29. Mednarodni glasbeni festival Noči v stari Ljubljani bo letos potekal med četrtkom 24. avgusta in soboto 26. avgusta in sicer na na 14-ih različnih lokacijah starega mestnega jedra. Gre za največji poulični festival v prestolnici, ki vsako leto pritegne več kot 60.000 obiskovalcev iz vseh delov Slovenije in tujine.

Press info

Noči v Stari Ljubljani 2017

Programska rdeča nit letošnjih Noči bo slovanska kultura. Janoš Kern, direktor Ustanove Imago Sloveniae je povedal:»Predstaviti želimo umetnost različnih slovanskih narodov, njihovo kulturno raznolikost razpeto med močno tradicijo in sodobno interpretativno prakso ter izpostaviti njen nepogrešljiv prispevek pri oblikovanju skupnega evropskega kulturnega prostora«.

Na festivalu se bo tokrat predstavilo več kot 300 umetnikov iz 15 držav. Med tujimi zasedbami velja posebej izpostaviti Ruski državni orkester St. Peterburga, ki bo z avtentičnimi ruskimi inštrumenti, kot so brenkalo domra, njegova sorodnica balalajka, gusli ter drugi tradicionalni inštrumenti, predstavil izbran opus ruske tradicijske glasbe. Fascinantni bodo tudi nastopi mednarodnih zasedb v sklopu EMAP – Evropskega glasbenega arheološkega projekta, ki pri svojem muziciranju uporabljajo najstarejše inštrumente, ki so jih odkrili v evropskem prostoru.

Med domačimi izvajalci omenimo Big Banda RTV Slovenija z Aniko Horvat, Simfonični orkester RTV Slovenija z Andražem Hribarjem, Saksofonski orkester SOSEthnotrip in slovensko-indijska naveza Aritmija, ki ljudsko glasbo s področja Balkana združuje z drugimi svetovnimi glasbenimi stili. V malo drugačni glasbeni preobleki se nam bo predstavila skupina uveljavljenih domačih akademskih glasbenikov, sicer članov orkestra Slovenske Filharmonije, ki združeni pod imenom Filharmone raziskujejo zvočne razsežnosti tradicijske, klasične in popularne glasbe slovanskih ljudstev JV Evrope. Poslušali bomo Čompe, Marka Hatlaka, Fake Orchestra, Invidia Quartet, Hamota v duu z Rudijem Bučarjem (v okvirju oddaje Izštekani) in druge. Na opernem odru se bodo predstavili uveljavljeni pevci solisti ljubljanske opere in najboljši udeleženci mojstrskih tečajev petja Glasbene Matice.

Poleg glasbenih dogodkov bodo Noči ponudile bogat spremljevalni program, v okviru katerega velja še posebej izpostaviti mednarodni simpozij, na katerem se bo zbralo 40 muzikologov iz 18 držav.

Dogajanje na Nočeh bodo neposredno prenašali vsi trije programi nacionalnega Radia Slovenija, ki bodo del svojega programa ustvarjali v živo na festivalskih prizoriščih.

 

PROGRAM FESTIVALA

Sreda, 23. 8. 2017

20.30   Predfestivalski dogodek: Wild Strings Trio (Slovaška, Slovenija, Francija), kavarna Tromostovje

 

Četrtek, 24. 8. 2017

NOVI TRG – BREG (v primeru dežja ATRIJ ZRC SAZU, razen če navedeno drugače)

19.45     Lahko noč, otroci – živo

                Interpret: Matej Puc

20.00     Big Band RTV Slovenija in Anika Horvat

                Dirigent: Lojze Kranjčan

22.00     Izštekani z gostoma: Matevž Hamo Šalehar in Rudi Bučar

                Program bo povezoval Jure Longyka

 

MESTNI MUZEJ

17.00     Tina Žerdin in Michal Matejcik, harfi

18.00     Literarni pogovor

Literat: Andrej Nikolaidis (Črna gora)

Urednik: Vlado Motnikar

19.00   Stevan Mišo Popović, gusle (Črna gora)

 

DVORNI TRG

20.30   Slovenski saksofonski orkester SOS (Slovenija, Hrvaška, Poljska)

22.00   Fake Orchestra
             Ana Vipotnik, vokal
             Igor Leonardi, kitara
             Primož Fleischman, saksofon, flavta
             Lazaro A.H. Zumeta – tolkala, violina

 

KONGRESNI TRG (tudi v primeru dežja)

LETNI KINO NA KONGRESNEM TRGU

21.00   Diplomiranec (The Graduate)

              Mike Nichols, ZDA, 1967

 

KAVARNA TROMOSTOVJE

20.30     Clarien

                Andraž Golob, klarinet
                Sanja Mlinarič, harmonika

 

PETKOVŠKOVO NABREŽJE

20.30   Lasanthi (Slovenija, Šri Lanka)
              Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona, glas
              Nataša Jereb, harmonij
              Anita Prelovšek, flavta
              Katarina Šetinc, violina
              Vasja Štukelj, tabla

 

PLEČNIKOVE PLESNE ARKADE

20.00-24.00   Swing pod arkadami

                         Plesni zavod Studio Dansa

 

STARI TRG

20.30   Golnar & Mahan feat. Mona Matbou Riahi (Iran)

             Golnar Shahyar, vokalkitara, klavir, tolkala
             Mahan Mirarab – kitara, kitara z ubiralko brez prečk, vokal
             Mona Matbou Riahi – klarinet, tolkala, vokal

             (v primeru dežja v Atriju Magistrata)

22.30   Filharmone
             Miloš Simić, violina, vokal
             Matej Grahek, flavta
             Matevž Bajde, vibrafon, tolkala
             Janez Žnidarsič, tuba
             Miha Petkovšek, fagot
             Posebna gostja: Lara Jankovič, vokal

 

 

Petek, 25. 8. 2017

NOVI TRG – BREG (v primeru dežja ATRIJ ZRC SAZU, razen če navedeno drugače)

18.00     Marko Hatlak, harmonika  –  glasbeni recital

18.30     Literarni večer slovanskih literatur – Ugovor svetu

                Urednik: Marjan Kovačević Beltram

                Interpreta: Ana Urbanc in Branko Jordan

                Glasba: Lado Jakša

19.00     Marko Hatlak, harmonika  –  glasbeni recital

19.30     26. natečaj za najboljšo kratko zgodbo

21.00     Simfonični orkester RTV Slovenija in Andraž Hribar

                Dirigent: Rok Golob

              (v primeru dežja odpade)

 

MESTNI MUZEJ

16.30     Nadežda Tokareva, violina in Lovorka Nemeš Dular, klavir

17.00     Studio ob 17h v živo

                Urednik: Marko Golja

20.00     Duo Claripiano

                Dušan Sodja, klarinet
Tatjana Kavčič, klavir

 

DVORNI TRG

20.00     Raziskovanje glasbe v kameni dobi / Exploring Music in the Stone Age (Makedonija, Italija,        VB, Nemčija, Švedska)

                Katinka Dimkaroska, tidldibab
                Ensemble Mare Balticum, prazgodovinsko zvočno orodje / prehistoric sound tools 
                Anna Friederike Potengowski, rekonstrukcija piščali iz ptičje kosti
                Francis Gill, rekonstrukcija piščali iz ptičje kosti
                Barnaby Brown, rekonstrukcija piščali iz ptičje kosti
                Jean-Loup Ringot, kameni gong
                Miriam Andersén, kravji rog in glas / cow horn, voice

21.30     Duo Nika Solce in Martin Deaga (Slovenija, Moldavija)

       Nika Solce, glas in kitara
       Martin Neaga, glas in violončelo

22.30    Sezam

                Karmen Cvetko, violina
                Vita Kobal, violina
                Anja Šoštarič, violina
                David Kocmur, kitara
                Ivo Švigelj, harmonika
                Jošt Juhant, kontrabas
                Vasja Onič, cajon

 

KAVARNA TROMOSTOVJE

20.30     Getonka

              Pashalina Pop Gligorova, vokal
              Maruša Jenič, violina
              Boštjan Benčič, bas, kontrabas, kitara
              Bojan Rajh, kitara, tamburica

 

PETKOVŠKOVO NABREŽJE

20.30     Invidia Quartet

              Tomaž Gajšt, trobenta
              Milan Stanisavljević, klavir 
              Robert Jukič, kontrabas
              Gašper Bertoncelj, bobni 

 

PLEČNIKOVE PLESNE ARKADE

20.00-24.00   Plesno društvo Dancefloor – salsa, kizomba, bachata

 

STARI TRG

20.00     Dolina odmeva: Umetnost čistega navdiha

Matjaž Weingerl, klavirska harfa, keltska harfa, bandura, cimbale, flavta, vokal
David Jarh, trobenta, rog
Julija Temlin, klasična harfa, keltska harfa
Vlado Špindler, harmonika
Drago Ocepek, kitara, violina
Lado Jakša, klaviature, saksofon, flavta
Andrej Stermecki, džembe, percussion

20.45    Dolina odmeva: Veter poletje stresa z dreves

              Isti nastopajoči

21.30     Kosmic Quartet

Drago Ocepek, violina, kitara
Lado Jakša, klaviature, pihala
Vanja Dizdarevič, kontrabas, bas
Jože Cesar, bobni, tolkala

 

ŠPICA

21.00     Noč v Ljubljani s skupino Muff

                Senida Hajdarpašić – Senidah, vokal

Tadej Košir, električna kitara

Grega Robić, bas kitara

Miha Gorše, klaviature, spremljevalni vokal

Dorian Granda, bobni

 

 

Sobota, 26. 8. 2017

NOVI TRG – BREG (v primeru dežja ATRIJ ZRC SAZU, razen če navedeno drugače)

20.00     Ruski državni orkester St. Peterburga

                Dirigent: Vladimir Popov

              (v primeru dežja SLOVENSKA FILHARMONIJA)

22.00     Operni oder

  • Izbrani udeleženci mojstrskih tečajev petja Glasbene matice
  • Mladi upi:
    • Beti Bratina, sopran
    • Maja Sremec, sopran (Hr)
    • Josipa Gvozdanić, sopran (Hr)
    • Andrej Oder, tenor
  • Solisti:
    • Martina Burger, sopran
    • Matej Vovk, tenor
    • Urška Kastelic, sopran
    • Valerija Šoštar, sopran
    • Blaž Gantar, tenor
    • Jadranka Juras, Mezzosopran
  • Aleksandra Naumovski Potisk, klavir
  • Tadej Horvat, klavir

 

DVORNI TRG

19.30    Kamniti Čevlji

Vabilo k plesno-igrani predstavi

           ples: Anja Mejač

igra: Voranc Boh

Tim Crnek, elektronika

Vasja Štukelj, cajon

20.00     Čompe
Janez Škof, glas in harmonika / vocal & accordion
Breda Krumpak, saksofon / saxophone
Žiga Saksida, saksofon / saxophone
Neža Zanaić, violina / violin
Silvo Zupančič, kitara / guitar

21.30     Ethnotrip

              Tjaša Šimonka, vokal
              Miha Kavaš, violina
              Primož Kramberger, klavir
              Aleksander Varga, bas kitara
              Tomi Došen, tolkala

22.30     Swingatan
              Peter Ugrin, violina
              Zmago Štih, harmonika
              Marko Mozetič – Mozo, kitara
              Nikola Matošič, kontrabas

 

KAVARNA TROMOSTOVJE

20.30     Tzigano Brutallo

              Marko Zaletelj, kitara
              Filip Vadnu, kitara
              Gašper Žerjal, kontrabas

 

PETKOVŠKOVO NABREŽJE

  1. Aritmija feat. Sabiha Khan & Vinayak Netke

              Sabiha Khan, glas
              Vasilij Centrih, violina
              Tilen Stepišnik, kitara
              Šemsudin Dino Džopa, kitara
              Vinayak Netke, tabla
              Žiga Šercer, tolkala

 

PLEČNIKOVE PLESNE ARKADE

20.00-24.00   Milonga – večer argentinskega tanga
                      Plesna šola Tango Motion

 

ATRIJ MAGISTRATA

19.00     Sapramiška – Lutkovno gledališče Ljubljana

Režiserja: Nace Simončič in Brane Vižintin
Avtorica: Svetlana Makarovič
Avtor likovne podobe: Jaka Judnič
Animatorji lutk: Lena Hribar, Aja Kobe, Lovro Finžgar, Boštjan Sever, Marko Ujc
Glasovi na posnetku: Svetlana Makarovič (Sapramiška), Ivanka Mežan (Veverica), Ljerka Belak (Regica), Alojz Svete (Doktor Detel), Brane Vižintin (Mišji strahec)
Avtorica songov: Svetlana Makarovič

 

STARI TRG

20.30     From the Cave to the Rave: večer z Archaeomusico (EMAP) (Švedska, Italija, VB)

Ensemble Mare Balticum
Ute Goedecke, prazgodovinska zvočna orodja, glas, srednjeveški inštrumenti
Per Mattsson, prazgodovinska zvočna orodja, glas, srednjeveški inštrumenti
Tommy Johansson, prazgodovinska zvočna orodja, glas, tolkala
Dario Losciale, prazgodovinska zvočna orodja, glas
Fredrik Persson, prazgodovinska zvočna orodja, glas
Stefan Wikström, prazgodovinska zvočna orodja, glas, renesančna pozavna
Tangatamanu
Alberto Morelli, etnični inštrumenti, živa elektronika
Stefano Scarani, etnični inštrumenti, živa elektronika
Posebni gost: Franco Parravicini, kitara, bas, etnična harfa, živa elektronika
Solo: Miriam Andersén, glas, baltka lira iz 13. stoletja, kravji rog, zvonci
Barnaby Brown, prazgodovinske piščali in dude, dvojni aulòs, launeddas, trojne dude, glas