07.06.2024

72. Ljubljana Festival: vrhunski dogodki z zvezdniškimi umetniki

Na novinarski konferenci v Viteški dvorani Križank so predstavili prvi del letošnjega Ljubljana Festivala

Dušan Mijanović

Rade Šerbedžija, Patrik Greblo, Darko Brlek, Simon Krečič in Brane Rončel.
Foto: © Ljubljana Festival

V torek so na novinarski konferenci v Viteški dvorani Križank predstavili prvi del letošnjega Ljubljana Festivala, ki bo poskrbel za še eno kulture polno poletje v prestolnici. Slavnostna otvoritev 72. edicije festivala se bo odvila 20. junija s tradicionalnim koncertom Poletna noč, ki bo letos posvečena nepozabnim popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Nece Falk. Že v prvem tednu festivala bodo otvoritvi sledili umetniki, kot so Rebeka Lokar, Jonathan Tetelman, Željko Lučić, Rade Šerbedžija in Arturo O'Farrill.

Z letošnjim otvoritvenim koncertom Ljubljana Festivala in tradicionalnim gala koncertom Poletno nočjo se bodo poklonili največjim glasbenim uspešnicam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Marjetke Nece Falk, ki so zaznamovale zgodovino festivala Slovenska popevka. »Ko sem snoval koncert, sem ugotovil, da so vse tri dame beatniškega dela zlatega obdobja Slovenske popevke generacijsko povezane: rojene so v obdobju treh let, povezuje pa jih tudi rojstno mesto – Maribor. Njihov doprinos slovenski zabavni glasbi je neprecenljiv, zato si želimo, da bodo vse tri ta večer z nami. Odstrli bomo tudi avtorje, ki so pisali zanje. Večer bo vodil še en Mariborčan, Mario Galunič. Med izvajalci bodo nastopile izbrane solistke in solisti Nina Strnad, Nuška Drašček, Darja Švajger, Nuša Derenda, Eva Hren, Lara Jankovič, Anika Horvat, Lara Baruca, Saša Lešnjek, Zala Smolnikar – Zali, Andraž Hribar in Oto Pestner. Poletna noč bo predvajana v neposrednem prenosu Radia Slovenija, televizijski posnetek pa bo predstavljen v dveh delih, in sicer v petek, 28., in v soboto, 29. junija,« je povedal Patrik Greblo, projektni vodja glasbene produkcije RTV Slovenija

V interpretaciji omenjenih slovenskih pevk in pevcev popularne glasbe bodo na Kongresnem trgu zazveneli največji hiti, ki so jim legendarne pevke dale glas, kot so Nad mestom se dani, Samo nasmeh je bolj grenak, Mlade oči, Vila z rimskega zidu, Kot nekdo, ki imel me je rad, Dan ljubezni, Sto majhnih nežnosti, Povabi srečo, Štajerska lady, Mini maxi, Krašovc, S kitaro in dolgimi lasmi, Prva ljubezen, Kako sva si različna, Dobro jutro, dober dan, Banane, Vsi ljudje hitijo idr. Pri izvedbah bodo pevke in pevce spremljali Simfonični orkester, Big Band in Mladinski pevski zbor RTV Slovenija pod taktirko maestra Grebla. Večer bo sklenil tradicionalni glasbeni dodatek, petje popevke Poletna noč Elze Budau in Mojmirja Sepeta, ki letos praznuje šestdeseto obletnico.

V sredo, 26., in četrtek, 27. junija, se bosta v Cankarjevem domu odvila večera SNG Maribor, na sporedu bosta opera Tosca in balet Grk Zorba. Opera Tosca, ki nas skozi preplet čustev in iger moči vodi preko vzpona naslovne junakinje, je eno petih največkrat izvajanih opernih del na svetu. Tosca bo izvedena v režiji Piera Francesca Maestrinija, za glasbeno spremljavo pa bo poskrbel Simfonični orkester SNG Maribor pod taktirko Simona Krečiča, umetniškega in glasbenega direktorja Opere SNG Maribor. Predstava je bila 17. maja premierno že izvedena v matični Operi SNG Maribor, medtem ko se nam na Ljubljana Festivalu obeta spektakularno doživetje z zvezdniško zasedbo. Florio Tosco, glavno junakinjo in edini ženski lik v operi, bo uprizorila Rebeka Lokar. Leta 2017 se je predstavila v Veronski areni v vlogah Turandot (Turandot), Abigaille (Nabucco) in Aida (Aida). V vlogi Maria Cavaradossija bo nastopil tenorist Jonathan Tetelman, ki je lani na ljubljanskem festivalu občinstvo navdušil s koncertom opernih arij v družbi baritonista Ludovica Tézierja. Njegov nastop smo si sicer lahko ogledali že na 69. Ljubljana Festivalu, in sicer v koncertni izvedbi opere Carmen, kjer je nastopil z mezzosopranistko Elino Garanča. Tretjo glavno vlogo, Barona Scarpio, bo uprizoril baritonist Željko Lučić, ki redno nastopa v vodilnih svetovnih opernih hišah, kot so Metropolitanska opera v New Yorku, Chicaška opera, Kraljevska operna hiša v Londonu, Veronska arena, Pariška nacionalna opera, Dunajska državna opera in Nemška opera v Berlinu. 

»Naša produkcija Tosce je del obeleženja stote obletnice smrti Giacoma Puccinija. Izvedba opere sovpada s pravilnim letnim časom, saj se po libretu Tosca dogaja v noči med 17. in 18. junijem. Naša postavitev Tosce je spektakularna, z veliko scenografijo in bogatimi kostumi. Zaradi tehnične kompleksnosti in zahtevnosti je taka postavitev pri nas izvedljiva le na mariborskem odru in odru Cankarjevega doma. Večer za tem bo potekala nova postavitev baleta Grk Zorba, ki ima z našim gledališčem posebno zgodovino. V Mariboru je bila predstava velik hit, saj je bila to premiera, ki jo je naše občinstvo najbolj pričakovalo. Tokrat gre za novo postavitev koreografa Lorce Massine, ki je nekoliko modernizirana, ampak vsebuje vse prave elemente te predstave. Čakata nas dva prelepa večera in potrudili se bomo, da bodo obiskovalci uživali,« je dejal Simon Krečič.

V petek, 28. junija, bo na prvemu koncertu 72. Ljubljana Festivala v Poletnem gledališču Križank nastopil igralec, režiser, pesnik in glasbenik Rade Šerbedžija. S skupino Zapadni kolodvor bo predstavil izbor pesmi iz svojega glasbenega opusa, ki ga ustvarja od leta 1974. Na odru ga bodo spremljali pianist, skladatelj, aranžer, producent in pedagog Vasil Hadžimanov, kitarist, skladatelj, improvizator in pedagog Miroslav Tadić ter violinistka, pevka, skladateljica in pesnica Yvette Holzwarth. Gost večera bo Jure Ivanušič, ki od leta 1992 redno koncertira s Šerbedžijo po Evropi in svetu. »Moji koncerti so nekoliko drugačni od ostalih običajnih koncertov. Bolj spominjajo na predstavo, saj recitiram tudi poezijo in izvajam monologe. Odločil sem se, da bo imel moj koncert odmor. Čeprav nimam rad dolgih koncertov, bo ta koncert trajal dobri dve uri. Razlog za to mojo odločitev je dejstvo, da bosta imela v drugem delu mladoporočenca Miroslav Tadić in Yvette Holzwarth svoj repertoar. Nedavno sta se poročila v Združenih državah Amerika, jaz in Lenka (Radetova soproga) sva jima bila poročni priči. V bistvu sem pred petnajstimi leti svojo skupino Zapadni kolodvor ustanovil na predlog Miroslava, s katerim sem sodeloval pri ustvarjanju treh albumov. V prvem delu bom gostil pianista Jureta Ivanušiča, s katerim sem veliko nastopal v duetu, ter beograjskega pianista Vasila Hadžimanova,« je povedal slavni umetnik ter dodal, da bosta na koncertu nastopila tudi dva skrita gosta, katerih imen ni želel izdati.

V nedeljo, 30. junija, bo v Križankah na sporedu prvi izmed dveh koncertov, ki ju Festival Ljubljana pripravlja z Branetom Rončelom, našim mednarodno priznanim umetniškim vodjo festivalov, radijskim in televizijskim voditeljem, ki ga s festivalom veže več kot tridesetletno sodelovanje. Prvič v Slovenijo prihaja pianist in vodja najpomembnejšega latino jazz banda, Artura O'Farrilla. To bo njegov edini nastop v Evropi. O'Farrill je z Afro Latin Jazz Orchestra dobil sedem grammyjev, zadnjega lani za album Fandango at the Wall. »Z Darkom Brlekom, direktorjem in umetniškim vodjem Ljubljana Festivala, sodelujeva že več kot trideset let, od takrat je na odru Križank, na Ljubljanskem gradu in drugih prizoriščih nastopilo več kot petdeset svetovno priznanih umetnikov, ki prihajajo iz jazzovskega sveta, Brazilije, Afrike, Portorika, New Yorka, Kube itd. V tem letu sledimo tradiciji te izmenjave. Big Band Artura O'Farrilla izvaja glasbo, ki se skozi latino jazz prepleta z elementi glasbe iz Brazilije, Portorika in Kube,« je povedal Rončel. Na drugem koncertu v sodelovanju z Branetom Rončelom bo v nedeljo, 21. julija, v Križankah nastopila brazilska ministrica za kulturo Margareth Menezes, ki je pri nas nastopila že leta 1991 v Cankarjevem domu, tri leta po prelomnem koncertu Gilberta Gila v Križankah, ki je bil med prvimi brazilskimi glasbeniki, ki so polnili naše koncertne dvorane od leta 1988. Margareth Menezes je zvesta svojim glasbenim koreninam in prepleta brazilske (samba), afriško-karibske, reggae, calypso, salsa in pop elemente v gibanje, imenovano brazilski afropop. Gibanje afropop, polno estetske simbolike, si prizadeva ohraniti tradicijo in zgodovino, hkrati pa dodaja nove plasti inovacij. Vse našteto slišimo na njenih številnih albumih, od tistega zgodnjega z naslovom Elegibô, ki ga je produciral David Byrne in ji bil nasploh v veliko pomoč. Za album Autêntica je leta 2019 prejela nominacijo za latino-grammyja, leta 2021 pa je bila uvrščena med sto najvplivnejših temnopoltih osebnosti na svetu. »Gilberto Gil in Margareth Menezes sta prijatelja in dolga leta sodelujeta skupaj. Gilberto je bil leta 2003 pri nas v vlogi brazilskega kulturnega ministra, dobrih dvajset let kasneje pa še Margareth, ki jo je revija Rolling Stone označila za brazilsko Aretho Franklin. Na evropsko turnejo prihaja s posebnim poslanstvom promoviranja brazilske kulture,« je zaključil Rončel.