30.09.2023
Pod železno cesto
Med 7. in 9. septembrom je na Dunaju potekal festival Waves, na katerem so se predstavile tudi tri slovenske skupine.
Predvsem zaradi obnove družbeno-kulturnega centra WUK, ki je z več kot 12000 kvadratnimi metri površine eden največjih tovrstnih objektov v Evropi in je bil doslej stična točka festivala, na katerem se na koncertih in konferencah srečujejo glasbeniki, delegati, organizatorji in obiskovalci festivala, letošnja, trinajsta edicija festivala Waves Vienna ni bila najbolj posrečena. Glavnina letošnjega glasbenega programa se je tako odvijala v manjših dvoranah v okrožju Josefstadt. Največ klubov je lociranih pod ali v bližini viadukta dunajskega metroja. Slovenska delegacija, sestavljena iz predstavnikov glasbenih institucij MENT Ljubljana, Kino Šiška, SIGIC, Music Slovenia, Radio Študent in Gala hala ter festivalov In Memoriam prof. Peter Hafner in Krawal, je bila tik pred prihodom na Dunaj obveščena, da ne bo prebivala v slovenskem hotelu Korotan, ki je v neposredni bližini koncertnega dogajanja. Premeščena je bila v oddaljeni Hotel Austria, kar je otežilo obisk koncertov in konferenc. Zaradi nadpovprečnih temperatur na Dunaju je bilo v klubih pod oboki dunajskega metroja vroče. Organizator festivala Verein Wien macht Kultur in Comrades GmbH, soorganizator konferenčnega dela pa je MICA (Music Information Center Austria), je težavo elegantno reševal tako, da je s pomočjo nagradne igre, kjer je bil dobitek skorajda zagotovljen, v promocijske namene podarjal sladoled, s katerim so se obiskovalci pred odhodom v klube lahko primerno ohladili. Tudi letos so se vse tri povabljene slovenske skupine predstavile v najboljši luč in spet se je pokazala dobra praksa delovanja festivala MENT, ki je odskočna deska naših glasbenikov na poti k mednarodni karieri. Ne smemo pozabiti pohvaliti tudi tistih, ki stojijo za skupinami, kot so managerji, bookerji, založniki ... Tudi tonski mojstri vseh treh skupin so na pričujočem festivalu odlično opravili svoje delo.
V četrtek, 7. septembra, je ob 18.30 kot prva na festivalu nastopila naša skupina MRFY. Res je, da na festivalih ne obstaja slab termin, saj ni pomembno, koliko obiskovalcev te vidi, ampak to, kdo te opazi, toda v primeru MRFY ga je organizator vendarle polomil, saj je v času koncerta novomeške skupine četrt ure hoda stran potekala uradna otvoritev festivala, kjer so se delegati družili ob zakuski in žlahtni kapljici. Iluzija, da se bo vseeno kdo odpravil na koncert skupine MRFY, se je razblinila ob našem prihodu na prizorišče. V prireditvenem centru za koncerte in kabaret Metropol, ki sprejme do 700 obiskovalcev, se je poleg slovenskih delegatov zbrala le peščica obiskovalcev. Fantje so med drugim predstavili štiri nove komade, najbolj prepoznavna sta Fat Kid in Good Boys. Slednjega je frontman Štras označil kot najboljšega. V komadu so prisotni terenski posnetki, nastali med vožnjo s taksijem po londonskih ulicah, kjer je skupina lansko pomlad posnela prvi album v angleščini, ki ga namerava izdati naslednje leto. Člani zasedbe so se za nastop na Dunaju pripravljali na intenzivnih vajah v Tolminu, kjer so izvedli tudi nenapovedani koncert v klubu MinK. Že naslednji dan so se odpravili v staro Gorico ter na nekdanjem mejnem prehodu nastopili skupaj z britansko rock skupino Editors. 12. oktobra pa nastopijo na velikem koncertu v Mediacentru Cvetličarna, kar bo njihov edini špil v Ljubljani letos. Konec letošnjega leta in v začetku naslednjega so si zadali nalogo, da nase opozorijo še Evropo.
Postpunk in indie rock glasba Mrfyjev je bila dober uvod v koncert njihovih someščanov Moveknowledgement. Nastopili so v manjšemu klubu Rhiz, ki ga vodi nekdanja sodelavka SIGIC-a, Milena Košir Rantaša. Starih glasbenih mačkov, ki so na sceni skoraj četrt stoletja, ni potrebno posebej predstavljati. Odkar ne sodelujejo s frontmanom N’tokom, se na odru razvrstijo v frontalno linijo, tokrat pa so se ob pomanjkanju prostora namestili v kvadratno formacijo. Ritem sekcija, ki jo tvorita tolkalec David Cvelbar in basist Dejan Slak, je bila v ospredju. Obiskovalci v prvih vrstah so lahko neposredno opazovali bravure tolkalca Cvelbarja. Tisti najbolj pozorni iz prvih vrst so opazili, da je Cvelbar zvok vojaškega bobna dušil s pomočjo usnjene denarnice. Kot je povedal po koncertu, gre za pogruntavščino iz šestdesetih let prejšnjega stoletja. Nasploh glasbo, ki jo skupina izvaja, navdihuje eksperimentalna psihedelija tistega obdobja, in sicer podkrepljena s sintetizatorji in drugimi efekti. Na koncertu so predstavili večino komadov z albuma Lying Cobra, ki je lani izšel pri založbi Moonlee Records in bil zelo dobro sprejet med glasbeno srenjo, ter priredbo Ice Berg švicarske skupine Grandzone. Skladba Golden Glaze je v vokalnem smislu zadišala po pesmi Johnny and Mary Roberta Palmerja, ki je bila dolga leta zaščitna melodija v promocijskih oglasih enega od francoskih proizvajalcev avtomobilov. S skupino sem se peljal na Dunaj in lahko rečem, da doživlja drugo pomlad. Lepo je videti, da po tolikih letih skupnega dela člani dihajo kot eno. Po odhodu raperja N'toka so dobili veliko več kreativne svobode in ustvarjajo glasbo, ki ni toliko povezana z ritmom hip hopa. Vokale sta prevzela klaviaturist Miha Šajina in kitarist Uroš Weinberger, ki sta tudi avtorja glasbe in besedil. Tako pride krautrock glasba, ki jo je bend negoval že v prejšnjih izdajah, še bolj do izraza.
V soboto popoldan je v hostlu Wombat v organizaciji MENT-a Ljubljana, Slovenskega kulturno-informacijskega centra na Dunaju in SIGIC-a potekal tradicionalni Slovenski sprejem. Po uvodnem pozdravu vodje Skice Dunaj, Aljaža Ariha, in voditeljice slovenske delegacije na festivalu Waves, Jere Topolovec, zahvali organizatorjem festivala za gostoljubje in napovedi jubilejne desete edicije MENT Ljubljana, ki bo potekala med 21. in 24. februarjem 2024, se je delegatom, ki so se na sprejemu ustavili med organiziranim ogledom Dunaja, predstavila slovenska vzhajajoča glasbena zvezda Astrid-. V kratki solo predstavitvi, ki je bila uvod v večerni nastop v Klubu Rhiz, je improvizirala na električno harfo ter navdušila delegate, na koncertu pod železno cesto pa je z igranjem na harfo, svežo in kakovostno glasbo, diapazonom glasovnih zmožnosti in pozitivno energijo očarala še preostale glasbe željne obiskovalce. Nakazala je, da ima velik potencial za preboj na mednarodno sceno. Njena edina slabost je le, da jo v bendu spremljajo glasbeniki, ki že veliko nastopajo v svojih primarnih skupinah. Šolana glasbenica opernega petja in cabaret performerka Astrid Ana Kljun ustvarja na presečišču alternativnega popa in postpopa. Stilizirana črtica v njenem umetniškem imenu pomeni »what will she do next?«. Astrid spretno krmari med znamko Astrid- in zasedbo Astrid-. V preteklosti je sodelovala z Janijem Hacetom in Martinom Štibernikom, nato je svoje glasbeno znanje združila z multiinštrumentalistom, producentom, skladateljem in partnerjem Tomažem Zupančičem (MRFY). Skupaj ustvarjata DIY produkcijo, Astrid je avtorica pesmi, idejna ustvarjalka, režiserka, scenografka in producentka videospotov, medtem ko Tomaž skrbi za produkcijo. Letos marca sta z bobnarjem Davidom Nikom Lipovcem (Pantaloons) in kitaristom Luko Flegarjem (Haiku Garden) ustanovila superskupino. S komadom Kostarika so se med 400 prijavljenimi uvrstili v veliki finale natečaja Zadužbine Milana Mladenovića. Skupina bo prvenec v okviru cikla Cankarjevi torki predstavila v začetku decembra.
Tudi letos so se vse tri povabljene slovenske skupine predstavile v najboljši luč in spet se je pokazala dobra praksa delovanja festivala MENT, ki je odskočna deska naših glasbenikov na poti k mednarodni karieri. Ne smemo pozabiti pohvaliti tudi tistih, ki stojijo za skupinami, kot so managerji, bookerji, založniki ... Tudi tonski mojstri vseh treh skupin so na pričujočem festivalu odlično opravili svoje delo. Kolegicam in kolegom iz slovenske delegacije, ki so iskali skupine, vredne nadaljnje pozornosti, so padli v oči naslednji mednarodni izvajalci in skupine: Ada Oda, Nina Kohout, Meager Martin, Chalk, Reveal Party, Charlotte Fever, BEX, Dolphine Love, TINA, Frau Thomas & Herr Martin in Sam Quealy. Pričakujemo lahko, da bo kdo izmed naštetih v bližnji prihodnosti nastopil na katerem od slovenskih odrov.