29.08.2023
43. sezona Kulturnega doma Nova Gorica
Kulturni dom Nova Gorica v novo sezono vstopa z raznoliko in kakovostno ponudbo po ključu »za vsakogar nekaj« in letos tudi s humanitarno pobudo »dobrodelnega evra«.
Ena osrednjih regionalnih kulturnih ustanov na Goriškem svoja umetniška področja, ki se v splošnem delijo na tri: glasbo, razstave in film, vse bolj vsebinsko poglablja in razvija programe s številnimi dogodki, ki so malokdaj redkeje obiskani, kar dokazuje o nenehni rasti ustanove. Kulturni dom Nova Gorica v novo sezono vstopa z raznoliko in kakovostno ponudbo po ključu »za vsakogar nekaj« in letos tudi s humanitarno pobudo »dobrodelnega evra«, ki od vsake prodane vstopnice za glasbene in pogovorne dogodke v organizaciji kulturnega doma en evro namenja prizadetim v poletnih poplavah. »Skupaj zmoremo več, pomagajte nam, da bomo lahko v tekoči sezoni kar se da bogato priskočili na pomoč vsem, ki so jim poletne ujme odvzele lasten dom,« so povedali na novinarski konferenci, na kateri je direktorica Pavla Jarc podrobneje predstavila glasbene in razstavne programe, kustosinja in vodja filmskih programov Mateja Poljšak Furlan pa film in vzgojno umetniške programe. V tej sezoni bodo obiskovalci »doživeli veliko dobrih koncertov, filmov in razstav ter vstopali v dialog z ljudmi, ki jih bodo očarali s svojimi življenjskimi izkušnjami in posebnimi pogledi na svet,« je povedala direktorica. Osredotočali se bodo na čezmejno sodelovanje z Gorico in Furlanijo – Julijsko krajino, saj se GO! 2025 (evropska prestolnica kulture) približuje. Direktorica je poudarila, da to počnejo »z željo, da bomo skupen goriški prostor bogatili s tehtnimi in odmevnimi projekti, ki bodo ustvarjali medkulturni dialog in povezovali občinstvo z obeh strani nekdanje meje«.
Glasbeni abonma, preprosto ime za triinštirideset let neprekinjene vrhunske ponudbe koncertov klasične glasbe, bo dal poudarek na komorne zasedbe in ansamble s posebnima glasbenima srečanjema, klavirskim koncertom, ki ga bo spremljal ples, in zborovskim večerom, posvečenim Borisu Pahorju. »Pri oblikovanju je prevladala želja po raznolikosti in pestrosti zasedb s poudarkom na kakovosti posameznih glasbenih projektov. V privlačni programski in izvajalski ponudbi se bomo srečevali s komorno, vokalno, vokalno-inštrumentalno in solistično glasbo. Gostili bomo vrhunske slovenske ter tuje ansamble in soliste, pri izboru koncertnih programov pa smo posebno pozornost namenili slovenski glasbeni ustvarjalnosti in klasičnim delom glasbenih velikanov minulih dob. Nekatere izvajalce smo že imeli priložnost slišati na našem odru v minulih sezonah, z nekaterimi pa se bomo srečali prvič. Med njimi gre vsekakor izpostaviti Ansambel Albana Berga z Dunaja, Trio Boccherini in Karol Szymanowski quartet, ki bo nastopil z italijanskim klarinetistom Kevinom Spagnolom. Po nekajletnem premoru se v abonma vrača zborovska glasba. Vokalna skupina Vikra iz sosednje Italije bo pod taktirko dirigentke Petre Grassi izvedla koncert z naslovom Koncert spomina in dialoga. Z njim se poklanjajo znanemu tržaškemu slovenskemu pisatelju Borisu Pahorju,« je povedala direktorica.
Uvodni koncert bo v znamenju Trobilnega kvinteta SiBrass, ki ga novogoriško občinstvo že pozna, saj vedno navduši s svojimi odličnimi izvedbami. Med drugim bo izvedel noviteto Anžeta Rozmana. Zagrebški solisti bodo z mezzosopranistko Nuško Drašček predstavili Vivaldijev program. Ansambel Dohnanyi se je tokrat oblikoval v želji po izvedbi redkeje izvajanih komornih glasbenih stvaritev, kot sta Dohnanyijev Sekstet in Schrekerjev Der Wind. Tokratno festivalsko zasedbo je sestavil rogist Boštjan Lipovšek in v njej igrata še domači glasbenici violistka Gea Pantner Volfand in violončelistka Monika Leskovar ter violinist Gregory Ahss, klarinetist Maximilian Martín in pianist Lorenzo Cossi. Ansambel Albana Berga z Dunaja oživlja miselnost druge dunajske šole, tako da se bo tudi v Novi Gorici predstavil z deli velikanov prve polovice 20. stoletja: Mahlerjem, Schnittkejem in Schönbergom. Pianistka Aleksandra Pavlovič bo pred goriško občinstvo stopila z deli Bacha, Rahmaninova, Medtnerja in Marjana Mozetiča. Za unikaten dogodek v prepletu glasbe in plesa se ji bo na odru pridružil priznani slovaški plesalec in koreograf Milan Tomášik. Godalni trio Boccherini s sedežem v Berlinu bo programsko razpet med Mozartom, Beethovnom in Dohnanyijem, vokalna skupina Vikra pa se bo predstavila s pretežno slovenskim programom, ki ga je izvedla že v prestižnem gledališču Pavarotti Freni v Modeni in v Mali dvorani gledališča Verdi v Trstu. Kvartet Karol Szymanowski in klarinetist Kevin Spagnolo bosta izvedla dela Mendelssohna, Glazunova in Mozarta. Koncert nastaja v sodelovanju z Narodnim domom Maribor.
Z glasbo obarvana jesen, od renesanse do jazza
»Da je glasbeni abonma paradni konj Kulturnega doma Nova Gorica, je znano ne samo doma, temveč tudi izven goriških gabaritov. Ob tem pa ne smemo pozabiti na preostale cikle in festivale, ki bogatijo glasbeno ponudbo v mestu. Takoj ob začetku sezone, med 21. in 24. septembrom, se bomo že dvanajstič priklopili na časovni stroj, ki nas bo pod krmilom umetniškega vodje in lutnjista Bora Zuljana popeljal v znane in manj znane harmonije srednjeveške in renesančne glasbe znotraj festivala Flores Musicae. Letošnja festivalska izvedba bo v celoti posvečena violi da gamba, čudovitemu godalu s koreninami v srednjem veku,« je povedala Barbara Poša Belingar, koordinatorka in organizatorka kulturnih programov. Flores Musicae bo z izvrstnimi glasbeniki stare glasbe iz Slovenije in tujine obiskal različne kraje, od Frančiškanskega samostana v Novi Gorici, gradu Kromberk in cerkve v Šmihelu do Vile Vipolže. »Oktobra bodo na vrsto prišli ljubitelji jazza. Med 25. in 29. oktobrom se bomo lahko razvajali ob petih festivalskih koncertih domačih in tujih zasedb. Zadnja dva festivalska zmenka že tradicionalno organiziramo v dolgoletnem sodelovanju z društvom Controtempo iz Krmina in festivalom Jazz & Wine of Peace. Imena letošnjih nastopajočih naj bralci kar sami poiščejo na naši spletni strani, naj pa namignem, da bodo skoraj vsi predstavljali nove albume, nekateri tudi lastne prvence. Kot zadnjega bi izpostavila cikel, ki smo ga dvoumno poimenovali Izredni koncerti. Prvič zato, ker tovrstni koncerti ne sodijo v nobenega izmed obstoječih ciklov in festivalov, kot drugo pa zato, ker gre za res dobro, izredno glasbeno ponudbo. Zaradi svobode, ki jo cikel ponuja, so v njem združeni raznorazni žanri, kot so glasbe sveta, avtorska glasba, zborovska glasba, rock, blues in pa tudi gospel, ki že tradicionalno pride na meni v prazničnem decembru. Če potegnemo črto, bi tako lahko povzeli, da je 'dobrih konjev' poleg 'paradnega' v naši hiši kar veliko in prav za vsakogar se najde kaj zanimivega,« je pojasnila Barbara Poša Belingar o neabonmajski ponudbi, v okviru katere bodo nastopili Ljoba Jenče in Erazem Grafenauer, Vasko Atanasovski in Teo Collori kvartet ter Zoran Predin, dirigent Ambrož Čopi pa bo praznoval 50-letnico z Zborom Slovenske filharmonije.
Pomlad je čas za Grajske harmonije in mlade glasbenike
13. sezono Grajske harmonije na gradu Kromberk bodo oblikovali trije komorni koncerti: samospevi primorskih skladateljev bodo zazveneli v izvedbi pianistke Aleksandre Pavlovič in sopranistke Pie Brodnik, predstavil se bo Trio Noordung, ki ga sestavljajo violinist Matjaž Porovne, violončelistka Petra Greblo in pianist Miha Haas. Na zadnjem koncertu bo nastopil Trio Chagall, ki je nedavno pritegnil pozornost glasbene javnosti kot dobitnik druge skupne nagrade (prva ni bila podeljena) na 20. mednarodnem tekmovanju komornih zasedb s klavirjem, kjer podeljujejo nagrado Trio di Trieste. Glasba z vrtov svetega Frančiška bo s svojimi odličnimi koncerti z mladimi uveljavljajočimi se domačimi glasbeniki in njihovimi gosti maja in junija nastopila svojo 28. sezono, medtem ko bo prihajajoče Mednarodno srečanje saksofonistov v Novi Gorici – SaxGo24 konec junija in v začetku julija pod umetniškim vodstvom Boštjana Simona in Jana Gričarja nadaljevalo svojo bleščečo pot odkrivanja saksofonskih zvočnih perspektiv s prvovrstnim festivalom z uglednimi saksofonskimi imeni in mojstrskimi tečaji.
Pomembno področje delovanja so tudi vzgojno kulturni programi, ki jih Kulturni dom Nova Gorica organizira tako na področju glasbe kot tudi likovne in filmske umetnosti, in to v velikem številu skozi vse leto. V pretekli sezoni je bilo kar 185 dogodkov. »Kulturno-umetnostne vzgoje za sezono 2023/2024 smo se lotili po starem – odgovorno in s prepričanjem, da bo naš optimizem nagrajen z razmerami, ki bodo dopuščale nemotene izvedbe dogodkov, s čim manj zapleti in v zadovoljstvo mladih obiskovalcev in njihovih spremljevalcev,« je povedala Mateja Poljšak Furlan. Zgledno je sodelovanje z goriškimi srednjimi in osnovnimi šolami ter vrtci, saj skupaj s pedagogi poskrbijo, da so razprodani vsi programi, namenjeni kulturno-umetnostni vzgoji. S tem tudi pedagoški delavci potrjujejo skupno misel delavcev v kulturi, da verjamejo v dragoceno poslanstvo kulturno-umetniške vzgoje mladih, ki bodo nekoč vzgojeno, kritično in kultivirano občinstvo kulturnih dogodkov.