15.06.2024

44. koncertna sezona Kulturnega doma Nova Gorica

Kulturni dom Nova Gorica je predstavil program za sezono 2024/2025.

Metka Sulič

Predstavitev sezone 2024/2025 Kulturnega doma Nova Gorica
Foto: © Kulturni dom Nova Gorica

Sezona 2024/2025 se bo v Kulturnem domu Nova Gorica začela nekoliko drugače kot doslej, saj se dolgoletna direktorica Pavla Jarc poslavlja od vodilne funkcije, ki jo je uspešno opravljala štiri mandate in eno leto kot vršilka dolžnosti. Kot kaže, bo sicer tudi na koncu direktorske poti v tej ustanovi vršilka dolžnosti, saj občinski svet Mestne občine Nova Gorica, ki je ustanovitelj Javnega zavoda Kulturni dom Nova Gorica, ni potrdil nobenega izmed dveh prijavljenih kandidatov na prvi razpis. Napoveduje se drugi razpis.

Oblikovanje štiriinštiridesete koncertne sezone je bilo za direktorico prelomno: »V nekaj mesecih se poslavljam z mesta, kjer sem dvajset let programsko in poslovno vodila to pomembno ustanovo ter si po svojih najboljših močeh, v danih okoliščinah in z danimi možnostmi, nenehno prizadevala za tehtne in kakovostne vsebine, ki navdihujejo, odpirajo prostor dialoga, širijo miselne horizonte in ponujajo pristna umetniška doživetja.« In prav s teh izhodišč izhaja tudi nova sezona. Glasbeni abonma z osmimi koncerti bo v ospredje postavljal obletnice nekaterih gostujočih glasbenikov. Pri oblikovanju programske in izvajalske ponudbe abonmaja, v kateri se bodo prepletale komorna, orkestralna in vokalna glasba, je po besedah direktorice »prevladala želja po raznolikosti in pestrosti zasedb s poudarkom na kakovosti posameznih glasbenih projektov. Pri izboru programov smo posebno pozornost namenili slovenski glasbeni ustvarjalnosti in predvsem klasičnim delom glasbenih velikanov minulih dob«. Med slovenskimi skladateljskimi imeni bodo na sporedu Milko Lazar, Jani Golob, Bojan Adamič, Hugo Wolf, Nina Šenk, Bojan Glavina, Jacobus Gallus, Damjan Močnik, Andrej Makor idr.

Direktorica Pavla Jarc pravi, da bi težko izpostavila kakšen vrhunec. »Pomembno se mi zdi, da smo tokrat v program vključili priznane slovenske in tuje glasbenike, ki ravno v tej sezoni obeležujejo pomembne obletnice umetniškega delovanja, kot so naša pianista Milko Lazar in Bojan Gorišek, pihalni kvintet Slowind in pianist Luca Ferrini. Veliko prostora smo namenili mladim glasbenikom, ki se bodo predstavili znotraj Orkestra Theresia, Festivalskega orkestra POA in Komornega zbora Megaron. In zagotovo gre izpostaviti letošnjo privlačno posebnost, to je vključitev filmske glasbe, ki jo bodo na zadnjem abonmajskem koncertu izvajali člani Komornega ansambla italijanskega filharmoničnega orkestra in saksofonist Marco Albonetti. Slišali bomo mojstrovine Nina Rote, Ennia Morriconeja, Armanda Trovajolija in Astorja Piazzolle, ki zaznamujejo tako glasbeno kot filmsko zgodovino.«

Orkester Theresia, ki bo odprl sezono, sestavljajo glasbeniki do 28. leta starosti iz več kot štiridesetih držav in iz najpomembnejših evropskih akademij. Orkester, ki nosi ime po avstrijski cesarici Mariji Tereziji, je leta 2012 nastal na pobudo mecenov, vodi pa ga italijanski dirigent Enrico Onofri. V Novi Gorici bo orkester izvajal dela Mozarta. Dvajsetletnico skupnega muziciranja bosta Bojan Gorišek in Milko Lazar obeležila s koncertom za klavirski duo, in to z Glassovo simfonijo Junaki ter Variacijami prêt-à-porter Milka Lazarja. Festivalski orkester POA je orkester Pehlivanianove operne akademije, ki jo je leta 2020 na Bledu ustanovil dirigent George Pehlivanian. Dirigentsko taktirko pri tem koncertu si bosta izmenjevala Mitja Dragolič in Tilen Draksler, na sporedu pa bo med drugim Mendelssohnova četrta, Italijanska simfonija. Trideseti jubilej bo praznoval Pihalni kvintet Slowind, dolgoletni prijatelj novogoriškega Kulturnega doma, ki se redno vrača v mnoge cikle z vedno aktualnimi skladbami sodobnih skladateljev. Kvintetu se bo pridružil italijanski pianist Emanuele Torquati. Štiridesetletnico glasbenega delovanja bo praznoval tržaški pianist Luca Ferrini, ki ga novogoriško občinstvo dobra pozna. Z godalni kvartetom Acies s Koroške (Benjamin Ziervogel, Raphael Kasprian, Jožef Bisak, Thomas Wiesflecker) bo izvedel klavirska kvinteta Brahmsa (v f-molu, op. 34) in Šostakoviča (v g-molu, op. 57). Marca bo na vrsti glasba za godalni kvartet: brata Petrač, pianist Tomaž in violončelist Andrej (Slovenska filharmonija), sta osnovala zasedbo z violinistom Robertom Lakatošem in violistom Robertom Papijem (Orkester SNG Maribor). Zborovska glasba bo tokrat zazvenela v izvedbi Komornega zbora Megaron, v katerem pojejo alumni Škofijske klasične gimnazije. Zbor, ki se ponaša z odličnimi uvrstitvami na tekmovanjih, vodi Damjan Močnik, prejemnik nagrade Prešernovega sklada v letu 2022. 

Pred uradnim začetkom nove sezone bosta v Kulturnem domu Nova Gorica dva zmenka v sklopu projekta Zvoki miru, ki povezuje zgodovino spomina, naravo in glasbo in je plod čezmejnega sodelovanja ter povezovanja različnih kulturnih in turističnih akterjev iz Slovenije in Italije. »Tokrat bodo harmonije miru odzvanjale po slovenskem in italijanskem Krasu 31. avgusta in 1. septembra,« pove Barbara Poša Belingar, vodja odnosov z javnostmi in organizatorka kulturnih programov. »Voden pohod po čezmejnem kraškem ozemlju bodo prvi večer zaključili z nastopom komorne zasedbe, ki združuje dve italijanski glasbenici, violinistko Valentino Danelon in harmonikarko Lodovico Borsatti, ter slovensko violončelistko Taro Korica, drugi večer pa s koncertom italijanskega kantavtorja Vasca Brondija. Projekt nastaja v sodelovanju z našim dolgoletnim čezmejnim partnerjem Društvom Progetto Musica iz Vidma, z Zavodom Miren Kras in pridruženimi organizacijami Fundacije Poti miru v Posočju, PromoTurismo FVG, Pro Loco Foljan Sredipolje in Centra za politične, ekonomske in socialne študije Senator Antonio Rizzatti

V jesenskih mesecih napovedujejo tri neabonmajske koncerte. Kaplja + seme je pesniški koncert, ki bo predstavil izsek bogatega umetniškega potenciala v Italiji živečih Slovencev v prepletu vidnih slovenskih pesnikov in glasbenikov. Oktobra bo potekal slavnostni koncert Na kožo zapisane zgodbe ob petinsedemdesetletnici Radia Koper in Radia Capodistria, ki ga bo oblikovala pevka Lara Jankovič z gosti in Revijski orkester RTV Slovenija pod vodstvom Patrika Grebla. Novembra bo nastopil Fake Orchestra, na sporedu pa bo še en poseben filmski večer z glasbo v živo. »To bo že tretji tovrstni večer,« je povedala Mateja Poljšak Furlan, vodja filmskih programov. »Goriška publika je v pretekli sezoni podobna dva dogodka dobro sprejela. Tokrat smo pripravili kultni nemi film Erotikon s slovensko igralko Ito Rino v glavni vlogi, ob spremljavi glasbe Andreja Goričarja v živo. Večer oblikujemo v luči čezmejnega povezovanja, saj bosta na odru združena italijanski Zerorchestra in slovenski Orchestra of the Imaginary. Obeta se nam zanimiv večer, kjer si bodo gibljive podobe, polne mehke, prelivajoče se montaže, čudovitih bližnjih posnetkov, in zgodbe, polne strasti in življenja, podale roko z zvočno sliko, s svežo in iskreno glasbo, ki nikogar ne bo pustila hladnega.«

Staro sezono bosta sklenila poletna šola in festival 27. Mednarodnega srečanja saksofonistov – SAXGO!, v novi pa seveda ne bomo pogrešali priljubljenih in ustaljenih glasbenih ciklov: festivala srednjeveške in renesančne glasbe Flores Musicae, festivala Oktober Jazz, cikla komorne glasbe Grajske harmonije ter maja in junija cikla za mlade glasbenike Glasba z vrtov svetega Frančiška

Zaključimo z besedami Pavle Jarc, ki so ji bile vodilo, ko je opravljala funkcijo direktorice: »Vedno sem imela v mislih naše zvesto občinstvo in glasbenike, do katerih sem gojila veliko spoštovanje, saj mi je bila njihova ustvarjalnost neskončen vir navdiha, velikokrat tudi opora pri premagovanju številnih nesmislov vsakdanjega časa.«

Program si lahko ogledate TUKAJ