07.06.2024

IMAGO predstavil letošnje načrte za poletje

Dogodke 2024 so na novinarski konferenci predstavili Jan Kern (umetniški direktor Imago Sloveniae), dirigenta na otvoritvenem koncertu Daša Černe in Jakob Barbo, dr. Drago Kunej (ZRC SAZU), direktorica živalskega vrta Barbara Mihelič, direktor Mestnega muzeja Blaž Peršin, direktorica podjetja Press Clipping in programski vodja Festivala Spectrum Volodja Balžalorsky.

Tanja Benedik

Imago predstavil letošnje načrte za poletje
Foto: Tanja Benedik

Jan Kern je uvodoma izpostavil, da so pogoji za kulturo vedno težji. »Sponzorje je že skoraj nemogoče pridobiti, letos pa smo doživli še dodaten šok, saj nam je Mestna občina Ljubljana glede na zadnja štiri leta prepolovila sredstva. Iz programa so izločili Jazz oder, kljub temu, da je to edini tovrstni kontinuirani cikel, ki traja celo poletje. Še bolj pa nas je šokiralo dejstvo, da so kljub 35-letni tradiciji in evidentnim uspehom zadnjih let iz programskega financiranja izločili Noči v Stari Ljubljani.«

Kljub preprekam je organizatorjem uspelo pripraviti kakovosten in raznolik program, ki bo potekal med 10. junijem in 30. avgustom. Zvrstilo se bo preko 60 koncertov slovenskih in tujih vrhunskih umetnikov iz 26 držav na 27 prizoriščih v 4 evropskih državah.

Letošnja otvoritev 36. Mednarodnega festivala Imago Sloveniae in Poletja v stari Ljubljani je namenjena odpiranju priložnosti mladim. Gala koncert bosta vodila odlična dirigenta mlajše generacije Daša Černe in Jakob Barbo, ob spremstvu Simfoničnega orkestra SNG Maribor pa bodo nastopili mladi glasbeni umetniki v vzponu: sopranistki Pia Novak in Gaja Sorč ter tenorista Gregor Ravnik in Matic Zakonjšek, ter izjemni mladi virtuoz Rok Zaletel Černoš, ki se je v lanskem letu kot prvi slovenski violinist udeležil prestižnega Mednarodnega tekmovanja P. I. Čajkovskega v Moskvi in se uvrstil med 13 najboljših na svetu. Poklonili se bodo 100. obletnici smrti skladateljev Giacoma Puccinija in Gabriela Fauréja ter 200. obletnici rojstva Bedřicha Smetane, zazveneli pa bosta tudi noviteti Aleksandre Naumovski Potisk.

Daša Černe: »Zelo hvaležna sem in ponosna, da lahko nastopim na tem odru, saj je v Sloveniji kot mlad glasbenik zelo težko dobiti priložnost. Program smo pripravili skupaj z Janom, dela so predvsem operna, sodelujemo z izjemnimi solisti in se zelo veselim.« Jakob Barbo pa je pudaril: »Vesel sem, da lahko sodelujem pri Imagu, saj ga verjetno prav zaradi tradicije in trdoživosti spremljam že od malih nog. Pomembno je tudi to, da izvajamo slovenske novitete. Dobro poznam tudi solista, Gregorja Ravnika in Gajo Sorč, s katerima že dlje časa uspešno sodelujem.«

Z ansamblom profesorjev ljubljanske Akademije za glasbo Camerata Academica Ljubljana v Mestnem muzeju, našem osrednjem ljubljanskem komornem koncertnem prizorišču, pripravljamo večer novitet. Premierno bo zazvenelo kar 6 novih kompozicij izpod peres slovenskih skladateljev (Marko Muni Mihevc, Klara Mlakar, Jan Triller, Tilen Slakan, Aleksandra Naumovski Potisk, Klemen Leben).

Izpostavimo lahko tudi Godalni kvartet Aron (Avstrija), ki bo s koncertnim programom počastil 150. obletnico rojstva Arnolda Schoenberga ter eminentno violinistko Kazahstanskih korenin Aiman Mussakhajayevo ter portugalskega pianista Bernarda Santosa, ki ga je britanski časopis The Guardian oklical za glasbenega genija, študiral pa je med drugim tudi pri Dubravki Tomšič Srebotnjak.

Višek dogajanja bo gostovanje Salzburškega deželnega pihalnega orkestra pod taktirko mednarodno uveljavljenega slovenskega dirigenta Gregorja Kovačiča, kot solist pa se bo predstavil prvi flavtist münchenskih filharmonikov Martin Belič.

Londonski komorni zbor Londinium (Anglija) bo predstavil dela Charlesa Veilliersa Stanforda in Gustava Holsta, Moški zbor Il Polifonico di Ruda (Italija) bo nastopil pod vodstvom zborovodkinje Fabiane Noro.

V Slovenijo prihaja tudi mednarodno uveljavljeni goriški mojster stare glasbe, lutnjar Bor Zuljan. Slovenski trio flavt, zasedba naših mednarodno uspešnih v tujini delujočih glasbenikov, pa pripravlja koncert posvečen belgijskemu skladatelju Eugenu Walckiersu.

Na koncertu v Ljubljani in Mariboru bosta nastopila pionir koncertne harmonike na Slovenskem, Franc Žibert in nedvomno eden najbolj znanih slovenskih harmonikarjev Marko Hatlak, ki je svojo glasbeno pot začel prav kot Žibertov učenec.

V okviru cikla Mladi talenti bo s koncerti v Gornjem Gradu, Sutriu (Italija) in Gradcu (Avstrija) nastopila mlada, a že uveljavljena zasedba Trio Tempestoso, na tradicionalnem koncertu izbranih nagrajencev tekmovanja TEMSIG pa bosta nastopili zasedbi različnih generacij, trio dijakinj Konservatorija za glasbo in balet Maribor Risus Musicorum ter duo študentk ljubljanske Akademije za glasbo Flauccord (Hrvaška, Srbija).

Obeta se še poseben projekt, glasbena pravljica Sergeja Prokofjeva Peter in volk v živalskem vrtu.

Posebej velja izpostaviti še projekt s Slovensko filharmonijo naslovljen Peter in volk v Živalskem vrtu. Osmišljen in iskriv koncert v izvedbi komornega orkestra Slovenske filharmonije bo mladim poslušalcem in njihovim spremljevalcem v Živalskem vrtu Ljubljana predstavil priljubljeno glasbeno pravljico Sergeja Prokofjeva. »Živalski vrt je v središču mesta in tu vse žvrgoli, glasba in zvok mu nista tuja. Glasba iz narave črpa in preiskuje. Pravi koncert smo prvič organizirali lani v okviru družinskega abonmaja, sedeli smo na balah, povsod po tleh, ker je zmanjkalo prostora. Ampak v treh ponovitvah je koncerte obiskovalo za približno dve Gallusovi dvorani poslušalcev. Izkušnja je bila nepopisna in čudovita. Letos smo z veseljem pozdravili to pobudo IMAG-a, saj takšnih ni veliko.« je povedala Barbara Mihelič.

Novost letošnje sezone je čezmejni projekt Prečkanja - Sconfinamenti pod umetniškim vodstvom našega pianističnega zvezdnika in ambasadorja GO!2025 Alexandra Gadjieva v sodelovanju z Glasbeno matico Furlanija Julijska krajina. Med goriškim zamejstvom in Ljubljano bo potekal mednarodni mojstrski tečaj klavirja in serija koncertov.

Poletne večere v stari Ljubljani bodo znova obogatili jazzovski koncerti v sklopu Mednarodnega cikla Jazz oder v nekoliko okrnjeni obliki. Poletno sezono Imago Sloveniae bo tradicionalno zaokrožil festival Noči v stari Ljubljani – sicer največji mednarodni poulični festival etno in jazz glasbe v prestolnici. V okviru festivala bo potekal tudi Mednarodni muzikološki simpozij na temo V novi preobleki: Ljudskoglasbena in plesna preporodna gibanja, ki ga organizirajo skupaj z Glasbenonarodopisnim inštitutom ZRC SAZU, Oddelkom za muzikologijo Univerze v Ljubljani in madžarskim Inštitutom za muzikologijo HUN-REN.

IMAGO redno sodeluje tudi s festivalom Spectrum. »Festival je hibrid med koncertnim ciklusom in festivalom. Poleg tega je t.i. potujoči festival z osnovnim sedežem v Ljubljani, koncerte pa imamo tudi v tujini. Veseli smo tudi že devetletnega sodelovanja z IMAGO-m. Promoviramo komorno glasbo, prvi koncert bo posvečen bratoma Lorenz in Bedřichu Smetani s Triom Amael. Na drugem bomo gostili priznano violinistko Aiman Mussakhajayevo, tretji pa je znova posvečen obletnicam Smetane in Schonberga z Aron kvartetomje koncerte festivala Spectrum predstavil Volodja Balžalorsky.

Dogodki bodo že tradicionalno za obiskovalce brezplačni. Lahko se vpišete v bazo obiskovalcev, da boste o dogodkih obveščeni redno in pravočasno, ustanovi pa lahko namenite tudi del dohodnine. Vse informacije najdete na spletni strani IMAGO.