14.04.2016

Jazz v Narodnem domu (2015/2016)

Sezona Jazz v Narodnem domu (2015/2016) se bo zaključila s koncertoma tria domačina Marka Črnčeca ter skupine Michael Bates Northern Spy.

Press info

Jazz v Narodnem domu (2015/2016)

Narodni dom Maribor, Mali oder

Jazz v Narodnem domu (2015/2016)

8. oktober 2015
7. november 2015
24. november 2015
8. december 2015
10. december 2015
30. januar 2016
24. februar 2016
14. marec 2016
14. april 2016
11. maj 2016
24. maj 2016

četrtek, 8. oktober 2015, ob 20:30
Samo Salamon Bassless Trio
Zasedba: Paul McCandless – oboa, bas klarinet, sopran saksofon; Samo Šalamon – kitara; Roberto Dani – bobni
Gosta: Boštjan Gombač – piščali, klarinet; Igor Matkovič – trobenta

Bassless je projekt mednarodno priznanega jazz kitarista in skladatelja Sama Šalamona, ki vključuje nekatere izmed trenutno najboljših jazz glasbenikov na svetu.
Zasedbo vodi mariborski kitarist Samo Šalamon, ki ga je leta 2008 prestižna revija Guitar Player razglasila za enega izmed 10 najbolj vročih kitaristov na svetu, hkrati pa je bila njegova prva plošča Ornethology uvrščena med 1001 najboljših plošč v zgodovini jazz glasbe (Penguin Guide to Jazz). Na pihalih je eden najbolj pomembnih pihalcev v zgodovini jazza, ustanovni član zasedbe Oregon in dobitnik nagrade Grammy, Paul McCandless (USA). Zasedbo zaključuje eden najbolj iskanih evropskih bobnarjev, Roberto Dani (ITA).

sobota, 7. november 2015, ob 20:30
Trio DKV
Zasedba: Hamid Drake (bobni, tolkala), Kent Kessler (kontrabas), Ken Vandermark (saksofoni, klarinet)

Če kdo, potem je skupina DKV ključno vplivala na razvoj jazzovske renesanse v Chicagu. Kar 13 let smo morali čakati redko priložnost, da se bodo ti trije prezaposleni glasbeniki iz Chicaga ponovno zbrali v Mariboru in zažgali klub Narodnega doma z eksplozivnimi poliritmi, v soul, funk in blues glasbi zakoreninjenimi melodijami in spontanim prepletom glasbe različnih kultur in kontinentov. Vroča in plesna glasba za ambiciozne, ki obeta enega najboljših koncertov letošnjega leta!

Bobnanje Hamida Drakea kroji in bogati jazz najdlje časa – 17 let je bil osebna izbira v skupinah Dona Cherrya, danes je eden najbolj dejavnih bobnarjev v jazzu - sodeluje z legendami, kot so Pharaoh Sanders, Adam Rudolph, Bill Laswell, Peter Brötzmann ali Joe Morris – po drugi strani pa je aktiven v kopici reggae in world music bandov.
Kent Kessler je od časov, ko je začel igrati pri NRG Ensemble, starostah chikaškega energičnega jazza, velik basist, in to ne le po postavi - v Chicagu je redni član ritem sekcij Kena Vandermarka, Petra Brötzmanna in iskan godalec pri mnogih drugih skupinah v Evropi in ZDA.
Klubski znanec Ken Vandermark je prejemnik jazzovske »nobelove nagrade« McArthur genius award in hiper-kreativna osebnost ki v številnih zasedbah združuje afroameriški in evropski pristop k sodobnemu jazzu.


torek, 24. november 2015, ob 20:30
Danny Bryant Band
Zasedba: Danny Bryant (kitara), Alex Phillips (bas), Dave Raeburn (bobni)

Vodilna evropska blues & rock publikacija Classic Rock Blues je Dannyja nedavno označila za nacionalni zaklad bluesa (»National Treasure Blues«), naziv, za katerega je strastno in neutrudno garal dolga leta. Čeprav je Bryant na blues sceni prisoten že več kot desetletje, je star šele 32 let. Njegova pot je potekala na klasičen način; po raznih klubih in svetovnih festivalih je nastopil več kot 2000-krat ter si tako pridobil veliko število oboževalcev po celem svetu. Strokovnjaki ga uvrščajo v sam vrh te glasbene scene. S svojim triom je pridobil status svetovne zvezde, ki se lahko mirno kosa z velikimi imeni, kot so Joe Cocker, Carlos Santana, Buddy Guy in Peter Green, če jih omenimo le nekaj.


torek, 8. december 2015, ob 20:30
Duka Robillard Band
Zasedba: Duke Robillard (kitara, vokal), Alex Schultz (kitara, vokal), Bruce Bears (klaviature), Brad Hallen (bas), Mark Teixeira (bobni)

Kaj imajo skupnega Bob Dylan, Tom Waits, Jay McShann, The Fabulous Thunderbirds, John Hammond, Jimmy Witherspoon, Dr. John, Maria Muldaur, Roomful of Blues in kanadski band The Rockin Highliners? Odgovor: Duka Robillarda! 

Je kitarist, vodja bandov, kantavtor, pevec, producent, jam session glasbenik ter one-man band bluesa v vseh oblikah in permutacijah. Prav vsak od zgoraj naštetih glasbenikov je z Robillardom, legendo bluesa, delil bodisi snemalni studio bodisi oder.

Sam B.B. King ga je imel za »enega največjih glasbenikov«, pri The Houston Post pa so ga označili za »eno od božanstev«. Pri New York Timesu so zapisali, da je Robillard »kitarist omamne sile ter originalnosti«. 

Rojen je bil v Woonsocketu na Rhode Islandu. Že od malega je bil očaran, kako so jazz, swing in blues povezani. Svoj prvi band je imel že v srednji šoli, leta 1967 pa je ustanovil legendarno skupino Roomful of Blues, ki je bila že na začetku dovolj dobra, da so lahko na nastopih ter na snemanjih spremljati dva od svojih junakov, Big Joeja Turnerja in Eddieja "Cleanhead" Vinsona.

Vedno je bil korak pred svojim časom in v svoji dolgoletni karieri je dvignil umetnost izvajanja bluesa na najvišjo možno raven. Med drugim je leta 1986 z mojstrom saksofona Scottom Hamiltonom posnel zbirko klasičnih Big Band melodij. Ko je bil leta 1993 tik pred podpisom snemalne pogodbe z založbo Virgin / Pointblank, je srečal Holgerja Petersena, vodjo kanadske neodvisne založbe Stony Plain; omenil mu je, da bi želel posneti celoten album bluesa, brez R&B in jazz vplivov in Petersen se je strinjal. Pri založbi Virgin so dali zeleno luč in nastal je izjemen album Duke's Blues.

Vse od leta 1980 je bil Duke vodja bandov, ki so večino časa prebili na turnejah. Zaslužen je za več kot 30 glasbenih albumov. Je dvakratni grammy nominiranec ter večkratni dobitnik nagrade Blues Music Award. Skozi svojo 50-letno kariero je postal živa povezava med izjemnimi umetniki preteklosti ter sodobnimi in bodočimi glasbeniki. Po smrti legendarnega B. B. Kinga in ob staranju ostalih legend bluesa Duke Robillard še naprej visoko nosi svojo baklo, kot simbolično luč za  glasbo, ki jo iz divjega okolja vodi v svetlo prihodnost. Je redek primer izjemnega talenta in popolne kreativnosti tako v bluesu kot tudi v glasbi na splošno. 

Kot poklon in priznanje njegovim življenjskim dosežkom je leta 2014 postal član v Rhode Island Music Hall of Fame.


četrtek, 10. december 2015, ob 20:30
Lolita
Zasedba: Neža Trobec, glas; Primož Simončič, saksofoni; Lado Jakša, klaviature, saksofoni, klarinet; Matjaž Sekne, violina; Iztok Vidmar, bas; Uroš Srpčič, bobni

Lolita je ena izmed najstarejših delujočih skupin v Sloveniji. Nastala je leta 1987 kot trio od katerega sta v sedanji zasedbi še Primož Simončič in Iztok Vidmar. Izdali so številne albume, doživeli uspeh v teatru s predstavo Medved (Zijah Sokolović) in kot ena redkih slovenskih skupin nastopila tako na Drugi godbi kot na Jazz festivalu Ljubljana. Sami svojo glasbo imenujejo »HiEnergy Turbo Porno Minimal SugarFree Pop Funky Overdrive Ethno Broootaal HardGroovie NuJazz kind«, kar do potankosti natančno opisuje sproščen in duhovit prelet med rockom, tradicionalni glasbami sveta in jazzovsko improvizacijo.

Po trinajstih albumih je letos izšel še  Uantauantauantanara, na katerem skupino slišimo kot sekstet z vokalom Neže Trobec v središču. Klaviature in pihala bo tudi na njihovem mariborskem nastopu igral legendarni Lado Jakša, ki je snemal z domala vsemi v zgodovini slovenske glasbe (Pankrti, Lačni Franz, Sedmina, Borghesia, Tomaž Pengov, Neca Falk, Jani Kovačič, Skakafci itd.).


sobota, 30. janaur 2016, ob 20:30
Jemeel Moondoc Quartet
Zasedba: Jemeel Moondoc, saksofon; Matthew Shipp, klavir; Hilliard Greene, kontrabas; Newman Taylor Baker, bobni

Jemeel Moondoc, ki le redko zaide na evropska tla, otvarja jazzovsko sezono z ekskluzivnim slovenskim nastopom v Mariboru.

Je eden najvidnejših izvajalcev temnopolte tradicije newyorških pihalcev, ki s pričujočim kvartetom predstavlja smetano afroameriških glasbenikov iz New Yorka. »Black mystery music« je večno inovativen in kreativen pristop k jazzovski zgodovini in sodobnosti. Tako tudi ne preseneča, da igranje Jemeela Moondoca primerjajo z velikim Charliejem Parkerjem, njegove bogate in kompleksne aranžmaje pa s skladbami Charlesa Mingusa.
Kvartet je skromno rečeno izjemen: za klavirjem slišimo enega vodilnih newyorških pianistov Matthewa Shippa, ritmično sekcijo pa poganjata basist Hilliard Greene, ki je bil več kot 20 let vodja skupine Jimmyja Scotta in bobnar Newman Taylor Baker, ki je igral z Joem Hendersonom, McCoyjem Tynerjem, Ahmadom Jamalom, Loujem Donaldsnom, Reggiejem Workmanom in številnimi drugimi.
Četverica skromnih, a v poznavalskih krogih opevanih newyorških glasbenikov, združuje štiri desetletja izkušenj in nadaljuje temnopolto tradicijo afroameriškega jazza.


sreda, 24. februar 2016, ob 20:30
Fire!
Zasedba: Mats Gustafsson, saksofoni, elektronika; Johan Berthling, el. bas; Andreas Werliin, bobni, tolkala

Trio Fire!, ki smo ga v Mariboru slišali pred tremi leti,  je trenutno najbolj vroč izstrelek plodovite švedske scene, ki ga sestavljajo člani skupin The Thing, Wilbirds and peacedrums ter Tape. 

Naj bo jasno takoj na začetku: glasba skupine Fire! nikakor ni le še en svobodno-jazzovski trio, prej nasprotno: je eksplozija električnega zvoka, sodobno glasbeno požigalništvo prepolno energije, ki v ponavljajočih se upočasnitvah in pospešitvah gradi svež pogled na glasbo. 

Mats Gustafsson se je vselej obdajal z glasbeniki, ki jim ni bilo mar za žanrske razlike in tako tudi Fire! obenem črpajo svoj navdih iz jazza, garažnega rocka, elektroakustične glasbe, a tudi iz ropota resnično veliiiiikih kamionov.


ponedeljek, 14. marec 2016, ob 20:30
The Claudia Quintet
Zasedba: Jeremy Viner, klarinet, saksofon; Red Wierenga, harmonika; Chris Tordini, kontrabas; Matt Moran, vibrafon; John Hollenbeck, bobni

John Hollenbeck je trenutno eden verjetno najbolj pomembnih jazz aranžerjev, skladateljev in seveda bobnarjev v svetu modernega jazza, o čimer pričajo tudi številna priznanja in nagrade, ki jih je prejel od prestižnih jazz publikacij, kot so Downbeat, Jazz Times, Jazz Journalists Association, All About Jazz in drugih.

Hollenbeck, ki je sicer tudi štirikratni nominiranec za nagrado Grammy, je tudi ustanovitelj zasedbe The Claudia Quintet, ki predstavlja zadnjih 15 let v svetu kreativnega jazza eno najbolj inovativnih zasedb, saj na edinstven način uspešno združuje prvine jazza in improvizacije s klasičnim minimalizmom in elementi post- in progresivnega- rocka.  Skupina tudi ne izključuje mainstramovskega jazza in dokazuje je sodobni jazzovski zvok resnično ne pozna meja ter je lahko brez pretiravanja »glasba za vsakogar«. 

Glasba kvinteta Claudia ni primerljiva z nikomer – kar je zadosten razlog za obisk koncerta! In morda bomo izvedeli kdo je Claudia …
 

četrtek, 14. april 2016, ob 20:30
Rubatong
Zasedba: Han Buhrs, vokal; Thijs Elzinga, kitare; Luc Ex, ak. bas kitara; Tatiana Koleva, vibrafon, tolkala

Basist Luc Ex je ustanovitelj ene najbolj legendarnih punk skupin, že 35 let delujočega neprekosljivega nizozemskega kolektiva The Ex. 

Bolgarsko tolkalko Tatiano Kolevo odlikuje preciznost klasične glasbenice, saj sodi v vrh evropskih tolkalk. Je večkratna nagrajenka  in članica tako renomiranih zasedb, kot so Asko Ensemble, Schönberg Ensemble in musikFabrik. 

Thijs Elzinga je rosno mlad kitarist, ki se navdušuje nad tradicijo ameriškega bluesa, Han Buhrs pa sodi med najbolj izrazne pevce Evrope, ki s svojim raskavim grlenim petjem in s šarmatnim angleško-nizozemsko-francoskim naglasom vdihne življenje v klasike sodobne poezije kot tudi v lastna dela.

S tako raznovrstnimi talenti med seboj reagirajo kot ogenj in bencin. Za središče svojega glasbenega sveta so si izbrali pesmi, kratke »songe«, umeščene in prepletene v rockovske ritme ter občasne improvizacije. Njihove pesmi so blues za 21. stoletje; filmska glasba za trilerje, v katerih nastopajo Tom Waits, Bertold Brecht in Johnny Rotten.
 

sreda, 11. maj 2016, ob 20:30
Michael Bates Northern Spy 
Zasedba: Michael Blake, saksofoni; Michael Bates, kontrabas; Jeremy »Bean« Clemons, bobni

Izjemno sproščen trio črpa svoj navdih v glasbi šestdesetih let, predvsem v prepogosto prezrti povezavi med soul glasbo in avantgardo. Curtis Mayfield, Otis Redding in Donny Hathaway so nanje vplivali prav tako močno kot John Coltrane ali Archie Shepp. Očitno je, da zasedba tako na albumih (karizmatični basist Michael Bates jih je doslej izdal že devet) kakor tudi na koncertih neskončno uživa in prav nič jim ni mar, če včasih zvenijo »straigt« in swingajo kot Coleman Hawkins ali Sonny Rollins, drugič kot R&B iz šestdesetih let, kdaj pa je slišati celo mešanico glasbe Johna Coltrane ter rokerskih »rifov« zasedbe Led Zeppelin.

Northern spy so glasbeni kameleoni, katerih zvok je potopljen v blues in soul glasbo. Igrajo na sodoben način in z vse bolj popularnim »vintage« pridihom, ki navdušuje tako ljubitelje tradicionalnega jazza kot privržence avantgarde. Opazen je značilen »ameriški« pridih. 

It’s some feel-good music. Gonna be fun!« nam sporoča Michel Bates in vabi na koncert iskrene glasbe za dušo in telo, ki jo v teh časih še kako potrebujemo. Ne bi se mogli bolj strinjati.
 

torek, 24. maj 2016, ob 20:30
Marko Črnčec Trio
Zasedba: Marko Črnčec, klavir, Fender Rhodes; Ricky Rodriguez, akustični in električni bas;Jonathan Barber, bobni

Marko Črnčec, ki se je iz rodnega Maribora nedavno preselil v New York, je eden najbolj priznanih slovenskih glasbenikov mlajše generacije. Tudi v mednarodnem prostoru je znan kot fenomenalen multi-instrumentalist, skladatelj, aranžer in producent, ki deluje na preseku več žanrov, zlasti v jazz in popularni glasbi. 

Njegov zadnji album »Devotion« se ponaša z odlično newyorško zasedbo, ki jo sestavljajo Mark Shim (saksofon), Chris Tordini (kontrabas) in Justin Brown (bobni). Izšel je pri Whirlwind Recordings, plodoviti ter priznani londonski založbi in bil pri enem največjih medijev jazzovske glasbe All About Jazz! izbran med 20 najboljših jazz izdaj leta 2014.

Pričujoča zasedba je svež odraz lova za kreativnim vzgonom v ZDA in prva, ki jo bo Črnčec predstavil v Sloveniji, odkar se je preselil v New York. V okviru te turneje bo skupina posnela tudi svoj prvi album. Basist Ricky Rodriguez in bobnar Jonathan Barber sodita med najbolj iskana imena mlade jazzovske scene in sta doslej igrala v zasedbah Kurta Ellinga, Erykah Badu, Johna Pattitucija, Stanleya Jordana in številnih drugih.

Več o abonmaju ter nakupu vstopnic