11.03.2025

Klasika Slovenia III, Izbor sodobnih orkestrskih in ansambelskih skladb

Nova kompilacija sodobne klasične ansambelske in orkestrske glasbe prinaša izbor del mlajše generacije slovenskih skladateljev in je nadaljevanje Klasike, 1 del (2015) in Klasike , 2 del (2018), ki sta zajeli ključna dela 20. stoletja za orkester.

SIGIC

Klasika Slovenia III, Izbor sodobnih orkestrskih in ansambelskih skladb

Različni izvajalci

Klasika Slovenia III, Izbor sodobnih orkestrskih in ansambelskih skladb

SIGIC, ZKP RTV Slovenija, 2024

Tokrat smo se osredotočili na dela slovenskih skladateljev mlajše generacije (Matej Bonin, Larisa Vrhunc, Nina Šenk, Vito Žuraj, Petra Strahovnik, Neville Hall, Urška Pompe). Izbor avtorjev, kompozicij in posnetkov  je pripravil dr. Gregor Pompe, ki je napisal tudi obsežnejše spremno besedilo. Takole se mu je zapisalo v uvodu:

»Sodeč po rezultatih kompozicijskih tekmovanj (Petra Strahovnik je leta 2019 zmagala na 66. skladateljski tribuni Rostrum, na istem tekmovanju so leta 2015 v kategoriji skladateljev do 30. leta izbrali delo Cancro Mateja Bonina, leta 2024 so v isti kategoriji izbrali delo Matica Romiha, poleg tega sta med priporočenimi deli Rostruma kar dve skladbi Vita Žuraja in tudi deli Larise Vrhunc in Nevilla Halla) ter izvedbah prestižnih svetovnih simfoničnih orkestrov (Berlinski filharmoniki so izvajali skladbe Vita Žuraja in Nine Šenk, kompozicije Nine Šenk so izvajali tudi Kraljevi orkester Concertgebouw iz Amsterdama in Newyorški filharmoniki, Žurajeve skladbe pa še številni drugi izjemni nemški orkestri, oba skladatelja sta v zadnjih letih doživela tudi krstne izvedbe svojih oper v tujini) in vodilnih ansamblov za sodobno glasbo, lahko rečemo, da je postala Slovenija v začetku 21. stoletja svetovna skladateljska velesila.«

Projekt smo izvedli v koprodukciji z ZKP RTV Slovenija, ki je poskrbela za kakovostno masteriranje posnetkov.

Na posnetkih kot izvajalci nastopajo Ansambel Foruma nove glasbe, Ansambel Neofonía, Ensemble Modern, Ensemble Norrbotten NEO, Ives Ensemble, Orkester Slovenske filharmonije, Pihalni kvintet Slowind, Simfonični orkester RTV Slovenija, Slagwerk  den Haag in Trio Tempestoso. Kot dirigenti sodelujejo Bengt Tommy Andersson, Marco Angius, Johannes Kalitzke, Lucie Leguay, Steven Loy, Edo Mičić, Rossen Milanov, George Pehlivanian in En Shao.

Kompilacijo v obsegu dvojne zgoščenke izdajamo samo v digitalni obliki na pretočnih platformah. V fizični obliki je dostopna na enojni zgoščenki s pretočno kodo, preko katere omogočamo dostop do celotne kompilacije. Kompilacija je v osnovi neprofitna in služi v promocijske namene. Fizični paket je namenjen uporabi za predstavitve na glasbenih sejmih in drugih dogodkih.