17.05.2025
Med priporočenimi deli na Rostrumu tudi slovenska skladba Saturniidae Urške Pompe
Z razglasitvijo izbranih in priporočenih del se je včeraj zaključila skladateljska tribuna Rostrum, ki jo je letos prvič gostila Slovenija.

V Ljubljani so se zbrali delegati 18 radijskih postaj z vsega sveta, ki so ocenili 42 sodobnih skladb iz 22 držav. Tribuna Rostrum ni tekmovanje v klasičnem smislu, temveč mednarodna platforma za odkrivanje, širjenje in promocijo sodobne glasbe. Sodelovanje Programa Ars na tej tribuni zato presega okvire zgolj radijskega udejstvovanja – predstavlja dejavno uresničevanje poslanstva nacionalnega medija, ki s spodbujanjem ustvarjalnosti prispeva k razvoju in promociji slovenske sodobne glasbe v mednarodnem prostoru.
Tribuna, ki poteka pod okriljem Mednarodnega glasbenega sveta (IMC), velja za najprestižnejši mednarodni forum za sodobno umetniško glasbo v radijskem prostoru. Letos je potekala med 13. in 16. majem. Skladbe so tekmovale v dveh starostnih kategorijah - splošna in skladatelji, mlajši od 30 let. V vsaki kategoriji so delegati izbrali eno izbrano delo (Selected Work), ki prejme največjo podporo in s tem tudi največjo mednarodno promocijo. Poleg tega so v obeh kategorijah določili še priporočena dela (Recommended Works) – skladbe, ki jih delegati ocenijo kot posebej zanimive in vredne širšega predvajanja na javnih radijskih postajah.
V splošni kategoriji je naziv izbranega dela prejela skladba The White Birds, ki jo je leta 2024 napisala latvijska skladateljica Gundega Šmite. Skladba je produkcija Latvijske javne radiotelevizije. Skladateljico so navdihnile štiri vrste belih ptic s posebnimi glasovi.
V kategoriji skladateljev, mlajših od 30 let, je bila za najbolj izstopajoče delo izbrana skladba Calmness II (2022–2023) češke skladateljice Darje Kukal Moiseeve. Predstavila jo je Češka radiotelevizija. Skladba vabi k umiritvi.
Med priporočenimi deli je tudi skladba Saturniidae, delo Urške Pompe, ki je nastala v produkciji Radia Slovenija.
Urška Pompe: "Nek poletni večer me je doma nadvse presenetil obisk našega največjega nočnega pavlinčka: divje japonske sviloprejke Jamamaj (Antheraea yamamai) iz družine Saturniidae. Možnost bližnjega opazovanja je kasneje spodbudila v mislih tihe zvočne predstave in naročilo nove skladbe za solo klarinet v letu 2022 je nenadoma postalo izhodišče za dom družine velikih nočnih metuljev. Šelest svilnatih kril, neslišna utripanja – zvoki, ki so le plod domišljije ..., zaviti v bivanjsko energijo neizbežnosti. Delo je posvečeno izvrstnemu klarinetistu Jožetu Kotarju, ki je z radovednostjo potrpežljivo izoblikoval zvočno tihost nočnih letalcev.
Vesela sem priporočila, ki me je zelo presenetilo, saj gre za solo skladbo in hkrati vedno znova hvaležna za izvrstno sodelovanje z izjemnim klarinetistom Jožetom Kotarjem."
Slovenijo sta poleg Pompetove zastopala še Maj Brinovec z delom Ódradek Variations for string quartet in Juraj Marko Žerovnik z delom Strum for harp and strings.
Tribuna se je slovesno zaključila s koncertom iz cikla Programa Ars Obiski kraljice na Blejskem otoku. Na koncertu so nastopili Marko Hatlak, Polona Gantar in Miro Božič. Koncertu lahko prisluhnete na POVEZAVI.
Tribuno je spremljal pester glasbeni program, pripravljen v sodelovanju s Slovensko filharmonijo, Društvom slovenskih skladateljev, Cankarjevim domom in Akademijo za glasbo Univerze v Ljubljani. Vsem koncertnim večerom je bilo mogoče v neposrednem prenosu prisluhniti na Programu Ars, posnetki pa so še vedno na voljo na spletnem portalu RTV 365.