15.07.2022
Mednarodni festival Zvok kamna 2022
V svoji tretji ediciji bo festival Zvok kamna na Gradu Štanjel obiskovalcem ponudil vstop v nove vznemirljive zvočne pokrajine.
Zvok kamna 2022, mednarodni festival kamnitih glasbil in drugih čudnih reči, bo v svoji tretji ediciji med 17. in 22. julijem na Gradu Štanjel obiskovalcem odstrl vrata v nove vznemirljive zvočne pokrajine. Osrednji zvočni umetnik festivala je tokrat nemški zvočni umetnik Jochen Fassbender, ki je pripravil razstavo nenavadnih inštrumentov in zvočnih objektov. Jochen, ki je soustanovitelj Inštituta za aktivno poslušanje v Wittnu in zvočni svetovalec podjetja Richter-Spielgeräte, se od leta 1989 intenzivno ukvarja z zvočno umetnostjo. Zvočne pojave raziskuje s pomočjo najrazličnejših materialov, oblik in resonanc. Uporablja litofone, cevaste zvončke, kovinske harfe, lesene zvončke, steklene objekte, flavte in glasbila iz kovine, kamna, stekla in lesa, primerna za udarjanje, pihanje, drgnjenje ali božanje.
Fassbender je o svojem projektu povedal: »Zaradi mehanizacije in virtualizacije našega okolja pogosto pozabljamo, kako dojemati svet. To velja predvsem za slušno področje. Vse pogosteje mnogi poznajo glasbo samo iz zvočnikov. Hrup je danes samoumeven, tišine skoraj nikoli ni mogoče doživeti. Izguba sluha ali pomanjkanje pozornosti sta pogosta posledica. Danes se moramo zavestno naučiti čutnega zaznavanja, ki nam je nekoč nagonsko padalo v naročje. Tudi če se majhni otroci ali osebe s posebnimi potrebami ali starostniki ne morejo verbalno sporazumevati, lahko vstopajo v dialog skozi glasbo. Jezik glasbe je univerzalno razumljiv. Glasba lahko zdravi, sprosti napetost in pomaga premagati omejitve. Zavestna igra in zavestno poslušanje dajeta vsakomur možnost, da zgradi mostove med seboj in svojim okoljem ter razvije spoštovanje in globoko razumevanje.«
Festival bo v organizaciji društva Slovenski tolkalni projekt in v sodelovanju z Območno razvojno agencijo Krasa in Brkinov d.o.o. posebno pozornost namenil družinam, katerim bo posvetil prvi in zadnji dan festivalskih dogodkov. Poleg predstav, namenjenim družinam, bodo priredili še razstavo unikatnih glasbil in zvočnih objektov z naslovom Neslišane zvočne pokrajine, koncerte vsak večer ob sedmi uri in delavnice zavestnega poslušanja. Rdeča nit festivala je zaobjeta v sloganu »Čutim zvok!«, se pravi raziskovanje bistva zvoka, njegovih frekvenc in njihov vpliv na človeka.
Člani Slovenskega tolkalnega projekta bodo nastopili na koncertih in priredili zvočne zgodbe za otroke o moči kamna. Na delavnicah se bodo obiskovalci naučili izdelovati inštrumente in bodo lahko tudi muzicirali in improvizirali v tolkalnem krogu.
Med poudarki festivala je koncert Prebujanja, na katerem bo 18. julija izvedena unikatna skladba Tilna Slakana, ki združuje klasični zvok trobente in nenavadne zvoke kamna, ki so uglašeni podobno kot ksilofon. V torek, 19. julija, bo v prelepem Ferrarijevem vrtu na zvočnih inštalacijah zazvenela glasba Steva Reicha, Alojza Ajdiča in Jochena Fassbenderja.
Več o festivalskem programu preberete TUKAJ.