23.12.2024
Novice s tiskovne konference Društva slovenskih skladateljev
Ob izteku leta je na sedežu Društva slovenskih skladateljev potekala tiskovna konferenca, na kateri so predstavili načrte za leto 2025.

Ob izteku leta, 19. decembra, je na sedežu Društva slovenskih skladateljev potekala tiskovna konferenca, na kateri so Klemen Weiss, Dušan Bavdek in Črt Sojar Voglar predstavili načrte za leto 2025. Gre za tri področja dejavnosti: koncerte ter mednarodno in založniško dejavnost.
Klemen Weiss je govoril o izdaji opere Gorenjski slavček Antona Foersterja in knjige Društva slovenskih skladateljev ter o prenovi spletne strani društva, ki prinaša več novosti (prečenje baz podatkov, možnost digitalnega zapisa itd.). Povedal je, da sta v pripravi partitura in klavirski izvleček opere, ki je že bila izvedena v Gradcu. Partitura in notno gradivo bosta založena na društvu, priložen bo tudi faksimile. Knjiga o Društvu slovenskih skladateljev predstavlja poseben izziv, saj bo izšla ob častitljivi osemdesetletnici društva. Dušan Bavdek je povedal, da je Društvo slovenskih pisateljev na pobudo Dušana Merca omogočilo Društvu slovenskih skladateljev gostovanje v novoustanovljeni knjigarni Društva slovenskih pisateljev, kar je lepa gesta, ki spodbuja povezovanje med društvoma.
Koncertni dogodki se bodo v letu 2025 odvijali v povezovanju s partnerskimi ustanovami in na mednarodni ravni, saj bo oktobra v Ljubljani v okviru kongresa gostovalo krovno evropsko skladateljsko združenje ECSA. Ob osemdesetletnici Društva slovenskih skladateljev bo v času konference ECSA v Ljubljani sedem koncertov. Gre za velik dogodek in v okviru srečanja bodo organizirane tematske okrogle mize. Koncerti bodo promovirali slovenske glasbene ustvarjalce in proslavili visoko obletnico društva. V počastitev jubileja bo izveden vokalni koncert Koncertnega ateljeja z Zborom Slovenske filharmonije. Ker se trudijo zagotoviti karseda objektivno predstavitev, so k sodelovanju poleg Sebastjana Vrhovnika povabili še Gregorja Klančiča in Martino Batič.
Nenad Firšt je povedal, da bo v prihodnjem letu Društvo slovenskih skladateljev organiziralo štiri Pogovore s skladatelji – cikel 1808, v okviru katerega bodo predstavili skladatelje današnjega časa skupaj s klasičnimi, romantičnimi deli in tistimi z začetka 20. stoletja. Pri tem bodo sodelovali z Godalnim kvartetom Accadémia. Na prvem in četrtem koncertu se bosta predstavila Vladimir Horvat in Diana Novak; njuni deli bodo izvajali Franci Krevh in Igor Mitrović ter Matej Zupan, Jože Kotar in Žan Tkalec. Na drugem koncertu bosta na sporedu deli Vitje Avsca in Petra Iliča Čajkovskega; njuni skladbi bo interpretiral Godalni kvartet Accadémia. Sledil bo marčevski večer z Orkestrom Slovenske filharmonije in deli Igorja Dekleve, Nenada Firšta, Marka Mihevca Munija in Matica Romiha. Maja bodo predstavili skladbi Petra Šavlija in Edvarda Griega, ponovno v izvedbi Godalnega kvarteta Accadémia. Marca bo poleg tega potekal tudi koncert Slovenski skladatelji mladim, namenjen učencem tretje triade in srednješolcem. Koncert se bo snemal in posnetek bo v pomoč pedagogom objavljen na spletni strani društva. Ta moderirani dogodek, na katerem bodo predstavili orkestrska dela, v društvu pripravljajo skupaj z Glasbeno mladino Slovenije.
Za Koncertni atelje bo v letu 2025 skrbelo več nosilcev. Prvi večer sta načrtovala Aleksandra Bajde in Lojze Lebič ob pomoči Luke Juharta, na njem pa bodo predstavili dela obeh nosilcev koncerta ter skladbe Elisabeth Harnik, Matije Krečiča, Nejca Kuharja in Uroša Rojka. Majski koncert sta oblikovala Vinko Globokar in Luka Juhart in poleg njunih del bosta Juhart in Ana Birsa Krušec izvedla še skladbi Tilna Lebarja in Bojane Šaljić Podešva. Naslednji Koncertni atelje se bo odvijal 29. oktobra 2025 pod umetniškim vodstvom Alda Komarja in Milka Lazarja. Na njem bodo Matjaž Porovne, Martin Sikur in Izidor Erazem Grafenauer izvedli dela obeh moderatorjev ter Urške Pompe, Larise Vrhunc, Jörga Widmanna in Fabia Niedra. 12. novembra 2025 bo kot sad umetniškega oblikovanja Janija Goloba in Tomaža Habeta na vrsti Koncertni atelje v izvedbi Godalnega kvarteta Carpe Artem, in sicer z deli Janija Goloba, Roka Goloba, Tomaža Habeta, Pavla Mihelčiča in Slavka Ludvika Šuklarja. Koncert z istim programom bo 19. novembra 2025 izveden tudi v Mariboru in je organiziran v sodelovanju z Društvom za komorno glasbo Amadeus in SNG Maribor.
Gregor Pirš je predstavil sodelovanje RTV Slovenija in Programa Ars s Cankarjevim domom in Društvom slovenskih skladateljev pri koncertu, ki bo izveden v času Rostruma v Ljubljani. Pirš je poudaril dosežke slovenskih skladateljev na Rostrumu in izpostavil Mateja Bonina, Petro Strahovnik, Tilna Lebarja, Luko Juharta, Vita Žuraja in Lariso Vrhunc. Dogodek bo potekal pod vodstvom Gregorja Pirša in v Ljubljano so vabljeni predstavniki evropskih radijskih postaj. Rostrum, ki je eden od stebrov definicije sodobne glasbe v družbi, se bo v Ljubljani odvijal od 12. do 17. maja 2025.
Za zaključek tiskovne konference je Črt Sojar Voglar predstavil koncerta Noči slovenskih skladateljev, ki bosta 13. aprila in 5. junija 2025. Nastopil bo Ansambel za sodobno glasbo MD7. Prvi koncert bo potekal v sodelovanju s Festivalom Ljubljana v Viteški dvorani Križank, drugi pa bo v Novem mestu, kjer bodo predstavili devet novitet. Črt Sojar Voglar je povedal, da se skladatelji pozitivno odzivajo in pripravljajo nova dela.
4. oktobra 2025 bo na sporedu koncert, posvečen slovenskih skladateljem, ki so prejeli mednarodna priznanja oziroma nagrade (Matej Bonin, Anže Rozman, Nina Šenk, Leon Firšt, Petra Strahovnik in Vito Žuraj). Na posebnem koncertu se bo predstavila tudi Katedra za jazz, nosilec večera pa bo Jaka Pucihar. Gre za koncerta v okviru festivala Unicum, katerima bosta sledila še dva, in sicer 21. oktobra 2025 z deli Ivana Florjanca, Marjana Šijanca, Petra Kopača, Bora Turela in Ljuba Rančigaja v izvedbi pianista Klemna Golnerja, ter 23. oktobra z deli Alojza Ajdiča, Darijana Božiča, Brine Jež Brezavšček, Maksimiljana Strmčnika in Igorja Štuheca v izvedbi Jerice Kozole, Andreja Zupana in Adriane Magdovski.
Na tiskovni konferenci smo slišali še nekaj več o Slovenskih glasbenih dnevih v letu 2025. Po besedah Jerneja Weissa bo v istem času potekal muzikološki simpozij, kjer bodo govorci obravnavali skladateljska društva nekoč in danes. Pri organizaciji jih bo podprlo združenje Sazas.
Predstavitev koncertne, založniške in mednarodne dejavnosti Društva slovenskih skladateljev je bila izčrpna, a tudi polemična, saj je Dušan Bavdek v imenu društva podal kritično mnenje ter predlagal novo opredelitev slovenske glasbe v Zakonu o medijih, o čemer je tekla beseda po koncu tiskovne konference.