22.05.2025
Predstavitev koncertne sezone Orkestra in Zbora Slovenske filharmonije za sezono 2025/2026
Predstavniki Slovenske filharmonije na čelu z Matejem Šarcem so predstavili bogat program abonmajskih in drugih koncertov v sezoni 2025/2026.

Matej Šarc, direktor in umetniški vodja Orkestra Slovenske filharmonije, je skupaj s Sebastjanom Vrhovnikom, umetniškim vodjo Zbora Slovenske filharmonije, ter umetniškim vodjo Družinskega abonmaja Francijem Krevhom, skladateljico in sodelujočo z Zborom Slovenske filharmonije Katarino Pustinek Rakar, direktorjem kulturno-umetniškega programa v Cankarjevem domu Petrom Barošem in uspešno mlado violinistko Patricijo Avšič predstavil bogat program abonmajskih in drugih koncertov v sezoni 2025/2026.
Ta se bo pričela avgusta 2025, ko bo Orkester Slovenske filharmonije prišel v Živalski vrt Ljubljana. Sebastjan Vrhovnik je predstavil Zbor Slovenske filharmonije in VIP (Vokalno-instrumentalni program) abonma. Pri tem velja dodatna pozornost Bachovemu Božičnemu oratoriju. Kot glavni dirigent Zbora Slovenske filharmonije bo nastopil vrhunski angleški zborovski dirigent Stephen Layton, ki sodeluje z najbolj uveljavljenimi svetovnimi orkestri, zbori in skladatelji. Poleg Božičnega oratorija je Vrhovnik izpostavil sodelovanje z Zborom Hrvaške radiotelevizije in s špansko gledališko skupino La Fura dels Baus, s katero bodo uprizorili Stvarjenje Josepha Haydna na 73. Festivalu Ljubljana. Posebno pozornost so namenili tudi sodelovanju s pevskimi solisti, med njimi Mojco Bitenc Križaj, ki bodo izvajali spored, na katerem bodo skladatelji, kot so Britten, Tavener, Pärt, Ešenvalds in de Morales ter poleg že omenjenih Bacha in Händla tudi Janez Krstnik Dolar.
Direktor in umetniški vodja Orkestra Slovenske filharmonije Matej Šarc je našo pozornost pritegnil z nadvse zanimivo novo serijo na spletni strani Slovenske filharmonije, in sicer Mojstri taktirke, v kateri so v kratkih filmih predstavljeni tisti dirigenti, ki še posebej vplivajo na program. Ogledali smo si predstavitev Charlesa Dutoita, ki bo z Orkestrom Slovenske filharmonije nastopil februarja 2026 v sodelovanju s Festivalom Ljubljana. Abonma FKK (Filharmonični klasični koncerti) prinaša številne nove izzive, med drugim sodelovanje s poljsko violinistko Mario Włoszczowsko, ki bo nastopila kot dirigentka in violinistka v Koncertu za violino in orkester v D-duru, op. 61 Ludwiga van Beethovna.
V sklopu koncerta Za mlade se bo predstavila violinistka Patricija Avšič s Sibeliusovim Koncertom za violino in orkester v d-molu, op. 47. Neprekosljivi Franci Krevh, umetniški vodja Družinskega abonmaja, je pojasnil, da se bomo na koncertih tega abonmaja podali v različne države, kraje in mesta, iz katerih prihajajo glasbeniki Orkestra in Zbora Slovenske filharmonije. Kot smo omenili, bo uvodni koncert potekal v Živalskem vrtu, sicer pa bodo glasbene utrinke nabirali med angleškimi, slovenskimi, balkanskimi, madžarskimi in italijanskimi skladatelji. Za radovedne otroke so pripravili igro Filharmonični spomin, s katero se lahko urijo v spoznavanju glasbenih vsebin.
Za ljubitelje sodobne komponirane glasbe so navzoči namenili pozornost abonmaju SOS (Sodobne orkestrske skladbe), ki ga spremlja Sobotna izobraževalna matineja, po koncertih pa, tako kot tudi pri abonmaju PVC (Pretežno vokalni cikel), pokoncertno druženje v Dvorani Lili Novy. Sodelovanje s Cankarjevim domom je toplo pozdravil tudi direktor kulturno-umetniškega programa Peter Baroš. Na SOS abonmaju bodo predstavljena dela naših vidnih skladateljev Nine Šenk, Uroša Rojka, Vita Žuraja in predstavnika mlade generacije, Alexa Hrena, poleg tujih imen, kot so Kaija Saariaho, Márton Illés in Brice Pauset. Na matineji bomo poslušalci spoznali skladatelje v pogovoru z njimi, prisluhnili bomo analitičnemu muzikološkemu vrednotenju njihovih del ter odlomkom samih skladb, kar je neprecenljivo za poznejše skrbno spremljanje poteka koncerta. Pri tem je treba omeniti vlogo dirigentov, ki prihajajo v Ljubljano s svetovnih prizorišč, tako kot tudi skladatelji in posamezni solisti. Podoben pristop ima abonma PVC (Pretežno vokalni cikel), kjer potekajo predkoncertni pogovori pred začetkom koncerta. Prvi koncert bo sicer v stolnici sv. Nikolaja v Ljubljani, tako da v tem primeru predkoncertnega pogovora ne bo. Pretežno vokalni cikel je posvečen tako tujim kot slovenskim vokalnim skladbam. Vključitev slovenskih skladateljev je navdušujoča zlasti glede na vrhunsko kakovost njihovih stvaritev. Letos bo prvi koncert posvečen 500-letnici rojstva Giovannija Pierluigija da Palestrine, kateremu bo ob 80-letnici Društva slovenskih skladateljev posvečen drugi koncert z naslovom Sveže ob jubileju. Na njem se bo s prvo izvedbo svojega dela Slow me down, Lord (Umiri me, Gospod) med drugim predstavila Katarina Pustinek Rakar, ki sodeluje z Zborom Slovenske filharmonije. Ta bo nastopal tudi na koncertih abonmajev SMS in FKK, poleg tega da se mu obeta nastop na dveh mednarodnih festivalih (Festival stare glasbe Trigonale in Mednarodni zborovski festival Voices of Spirit) v Avstriji, kar je lep uspeh. Na četrtem koncertu PVC abonmaja bo Zbor Slovenske filharmonije nastopil pod vodstvom dirigentke Rahele Durič, na zadnjem koncertu pa bo zasedba Vision Voices predstavila svoj prvi studijski album Moments of Vision. V sklopu abonmaja SMS bomo med drugim slišali Drugi klavirski koncert Sergeja Rahmaninova s solistom Alexandrom Gadjievom in Dvořákov Koncert za violončelo z izjemnim violončelistom Jean-Guihenom Queyrasom.
Velike podvige dosega tudi sam Orkester Slovenske filharmonije, ki se v prihodnji sezoni odpravlja na turnejo v Južno Korejo in na Japonsko z odličnim dirigentom Kahijem Solomnišvilijem ter kar tremi izvrstnimi pianisti: Alexandrom Gadjievom, Tomokijem Sakato in Minsoonom Sohnom, kjer bodo med drugim izvedli deli slovenskih skladateljev Jurija Mihevca in Nine Šenk. Gostovali bodo tudi po Sloveniji (Ptuj in Maribor) ter v Avstriji in Nemčiji. Med uspehe Orkestra Slovenske filharmonije štejemo tudi to, da bo nastopil s slavno sopranistko Ano Netrebko in tenoristom Jusifom Ejvazovom na Festivalu Ljubljana.
Vsem starim in novim abonentom ter obiskovalcem je na voljo pregledna knjižica s seznamom koncertov in programom ter imeni vseh sodelujočih in spremljevalnih dogodkov. Med temi velja do poletja omeniti še Koncert za abonentke in abonente na gradu Žužemberk pa dobrodelni Koncert za dihala, Filharmonični utrip v srcu mesta na ljubljanski tržnici ter Uverturo v poletje, ki bo obenem slavnostna otvoritev 37. Mednarodnega festivala Imago Sloveniae in Poletja v stari Ljubljani.