24.10.2022

Trideseta obletnica Narodnega doma v Mariboru

Ob trideseti obletnici Narodnega doma Maribor sta nastali monografija Mesto, dom, vrata. Narodni dom – 30 let ter dokumentarec Za vsakega nekaj.

Olivera Ilić

Projekcija filma Za vsakega nekaj scenarista in režiserja Bojana Labovića.
Foto: © Narodni dom Maribor

Trideseta obletnica Narodnega doma Maribor je med Mariborčani prebudila marsikateri skupni spomin, ki sega v čas, ko so se nova pota v samostojni Sloveniji prepletala z dediščino jugoslovanskega duha in istočasno vzpostavljala nove naveze s širšim okoljem zunaj naših meja. Z leti se je ustvaril specifični kulturni utrip mesta ob Dravi, ki ga Mariborčani živijo v današnjem času.

Svečana akademija v čast obletnice ustanovitve Narodnega doma je potekala 13. oktobra. V sklopu jubileja je izšla monografija Mesto, dom, vrata. Narodni dom – 30 let, ki sta jo uredili dr. Karolina Babič in Špela Valadžija, in predvajana je bila premiera dokumentarnega filma Za vsakega nekaj scenarista in režiserja Bojana Labovića. Oba prispevka oziroma dogodka sta vsak s svojim medijem zaobjela časovnico tridesetih let in tako odprla občinstvu uvid v kulturno širino delovanja Narodnega doma Maribor.

Monografija ob natančnih kronoloških navedbah delovanja Narodnega doma bralcu ponuja pričevanja in razmišljanja udeležencev, ki so sodelovali z ustanovo. Skozi njihove pripovedi se izriše zgodovina družbenih in političnih dogajanj, ki so vplivala na kulturno življenje v Mariboru. Med avtorji prispevkov najdemo tako opazovalce kot soustvarjalce tridesetletne poti: Toneta Partljiča, Jernejo Ferlež, Karmen Salmič Kovačič, Bojana Sedmaka, Marka Koširja, Boštjana Narata, Natašo Kramberger ... Kratke spomine in misli ob jubileju so prispevali tudi Svetlana Makarovič, Mitja Rotovnik, Radovan Vlatković, Primož Premzl, Karmina Šilec in številni drugi. Ob prebiranju poglavij bralec skorajda ne more verjeti, kakšno kulturno misijo predstavlja Narodni dom. Seveda, v monografiji je vse podkrepljeno z dejstvi, fotografijami, dokumenti in tako opremljena predvsem koristi Mariborčanom, da se zavejo, v kakšnem okolju odraščajo, živijo in vzgajajo nove generacije. Dodana vrednost monografije je, da je natisnjena v slovenskem in angleškem jeziku, kar omogoča stik s tujegovorečimi narodi.

Dokumentarni film Za vsakega nekaj, ki je bil premierno predvajan ob jubileju in potem v naslednjih dneh še dvakrat predstavljen širšemu mariborskemu občinstvu, je nastal v koprodukciji Narodnega doma Maribor in Radio televizije Slovenija. Film je režijsko in dramaturško zastavljen v obliki pričevanja, spominjanja in reminiscenc zaposlenih in zunanjih sodelavcev Narodnega doma. Zastavljen kot kolaž, ki ga povezuje osrednja oseba, Milan Latin – Muso, skupaj z Juretom Ivanušičem in Vaskom Atanasovskim, se kadri prelivajo iz dokumentarnega pričevanja, režiranih situacij in srečanj k umiku v umetniške momente z nostalgično glasbenim pridihom. Film ustvari pravo sago Narodnega doma Maribor.

Iz monografije Mesto, dom, vrata. Narodni dom – 30 let in dokumentarnega filma Za vsakega nekaj nevsiljivo prepoznamo prizadevanje delovne ekipe Narodnega doma, da nenehno vzpostavlja ravnovesje med raznovrstnostjo kulturnih ponudb ter kulturnih in družbenih potreb občanov. Prepoznavno je tudi izrazito demokratično vodenje direktorja Vladimirja Rukavine, ki že trideset let krmari med različnimi zvrstmi kulturnih ponudb in streže s pomočjo slogana »za vsakega nekaj«. In verjetno prav zaradi te lastnosti Narodni dom Maribor deluje v dobro vseh.