23.05.2025

Umrl je Guy Klucevsek

Guy Klucevsek, ameriški skladatelj in harmonikar slovenskega rodu, je s svojim delom pomembno zaznamoval tudi slovensko glasbeno sceno.

SIGIC

Guy Klucevsek
Foto: FB

Guy Klucevsek (26. februar 1947 - 22. maj 2025) je odraščal v slovensko-ameriški skupnosti v zahodni Pensilvaniji, kjer je skozi otroštvo slišal in doživljal bogato tradicijo slovenske polke in ljudske glasbe. Ta vpliv se je močno vtisnil v njegovo ustvarjanje in ga spremljal skozi celo življenje. Klucevsek je s harmoniko raziskoval, kako ohraniti korenine, hkrati pa biti inovativen in odpirati nove glasbene svetove.


V ZDA je bila harmonika v 50-tih letih sicer zelo popularna, v 70-tih pa je postala najpriljubljenejši instrument kitara, medtem ko je harmonika veljala za primerno le za igranje polke na veselicah. V tem času je sledil napotkom svojega učitelja Grabowskega in začel ustvarjati glasbo po lastnih vzgibih. Prve skladbe so iz leta 1971. V obdobju 1972-1975, ko je poučeval harmoniko na Acme Accordion School v Westmontu (New Jersey, ZDA), se je spoznal s sodobno evropsko literaturo za harmoniko, kar je imelo pomemben vpliv na njegovo komponiranje. Od leta 1977 se je posvečal tudi improvizirani glasbi na naprej dane teme, pri čemer je pomembno njegovo sodelovanje z ansamblom Relache iz Filadelfije. Pomembno je tudi sodelovanje z Johnom Zornom v big bandu z imenom Cobra. Sredi 80-tih let je harmonika v ZDA ponovno postala priljubljena, tako da je tudi Klucevsek večino svojih nastopov opravil šele od leta 1985 dalje. Postal je široko znan harmonikar, za katerega so pisali tudi drugi avtorji, tako da je v svojem repertoarju vzpostavil ravnotežje med lastnimi kompozicijami in skladbami svojih sodobnikov, ki jih je tudi osebno poznal.

Kot dober poznavalec polke, hkrati pa naklonjen sodobni glasbi, se je s polko med drugim soočil v projektu Polka from the Fringe (1986-88). Vsak od 28 skladateljev (med katerimi je bil tudi sam) je za osnovo sicer vzel polko, a jo je obdelal na samosvoj način. Nekatere od skladb so izšle na kasetah, vseh 29 skupaj pa kot dvojni album, ki je bil ponatisnjen 2013. Nekateri ameriški Slovenci so ga kritizirali, češ da se na njegove polke ne da plesati, a jim je odvrnil, da je polka več kot ples in da se tudi na Chopinove mazurke ne da.


Pomemben mejnik njegove kariere je bilo ustanovitev mednarodne skupine Accordion Tribe leta 1996, v kateri je sodeloval tudi slovenski harmonikar Bratko Bibič. Ta skupina je združevala harmonikarje iz različnih držav in glasbenih slogov, kar je simbolično povezalo slovensko glasbeno dediščino z globalnim kontekstom. Klucevsek je večkrat nastopil v Sloveniji, tudi na festivalu Druga godba, kjer je sodeloval s slovenskimi glasbeniki in s tem prispeval k razvoju sodobne slovenske glasbene scene. Na festivalu slovenske glasbe v dvorani Town Hall v New Yorku je Guy Klucevsek leta 2008 nastopil kot eden izmed osrednjih umetnikov in s tem poudaril svojo globoko povezanost s slovensko glasbeno dediščino tudi v mednarodnem kontekstu.

Klucevsek je prejel dve nagradi Bessie (1995 in 2002) - New York Dance & Performance Award. Leta 2010 je prejel štipendijo »United Stated Artists Fellow« kot eden od zgolj štirih glasbenikov. Z nastopi na koncertih je prenehal oktobra 2017 in od takrat je nastopal samo še občasno, svoj čas pa je posvetil predvsem komponiranju in urejanju glasbene literature.