21.10.2024

MaK (mednarodni kantavtorski festival)

V soboto, 24. oktobra 2024 se bo v Kulturni postaji (Dom krajanov Grobelno) odvila XIV edicija mednarodnega kantavtorskega festivala MaK.

Press info

MaK (mednarodni kantavtorski festival)

Sobota, 24. oktober 2024 ob 20. uri, Dom krajanov Grobelno - Grobelno

Kantavtorico KiKi je Radio Študent opisal kot “čarovnico intimnih pripovedk”, njeno glasbo pa kot “magični folk-pop”. KiKi se lahko pohvali z nastopi na priznanih festivalih, kot so Druga godba, MENT Ljubljana in Waves Vienna. KiKi bo letos pod okriljem založbe Celinka v nekoliko daljši obliki izdala svoj album KRiKi, v katerem je 15 avtorskih skladb v slovenščini. Predstavila ga bo 22. oktobra na priznanem festivalu Godibodi. Intimno kantavtorstvo KiKi je ena najbolj opojnih glasbenih osvežitev na slovenski glasbeni sceni zadnjih let. Z močno odrsko prezenco in nežnim glasom občinstvo neustavljivo povleče v svoj svet domišljije. (Festival Godibodi, 2024)

Zasedba: Kiki, vokal; Jan Kopač, kitara; Nika Trdin, spremljevalni vokal; Gala Pregel, spremljevalni vokal

Andraž Hribar je prepoznaven vokalist, glasbenik in kantavtor. Širši javnosti se je kot solo izvajalec prvič predstavil na Slovenski popevki 1998 (nastop na kateri si je zagotovil z zmago v eni izmed oddaj Oriona) s pesmijo Ne jokat’, lubika. Zasedel je drugo mesto in prejel nagrado za najboljšega debitanta. Na Popevki je slavil 15 let pozneje s pesmijo Po čem diši ta dan. Na Emi je sodeloval petkrat. Zmagi se je najbolj približal ob svojem prvem poizkusu leta 2001, ko je bil s pesmijo Življenje je drugi. Najbolj znan je po uspešnicah Ne jokat', lubika, Pomlad, Ognjen obroč, Življenje je, Kadar si tu, Moja moja, Med nami, Kaj mi delaš?, Ko se bo vračal (Me še ljubiš?), Po čem diši ta dan, Kmalu bo konec te zime in Huanani. Glasbo in besedila za svoje pesmi večinoma piše sam.

Katarina Juvančič in Dejan Lapanja sta se leta 2009 prijavila na nateč aj za nove skladbe nacionalnega radia in s komadom Uej Uej (Magdalenca) začrtala vstop na glasbeno sceno. Njuna muzika, ki jo žanrsko lahko umestimo v alt-folk, č rpa iz bogatega izpovednega sveta č loveških usod in ženskih sentimentov ter gradi most med sodobnimi trendi in ljudskimi nač ini pesnjenja in senzibilnosti. Duo je ob številnih glasbenih gostih iz Slovenije in tujine posnel še tri odmevne albume - Selivke (2012), Hope's Beautiful Daughters (2014) ter Vmesje (2017). Sta prejemnika dveh nagrad (bronaste in srebrne) mednarodnega kantavtorskega festivala Kantest. Koncertirala sta po celi Sloveniji, po sosednjih državah (Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Avstrija), pa tudi po Škotskem, Irskem, na Portugalskem, v Angliji, Nemčiji, Indiji, Kirgiziji in na Šri Lanki.

Zasedba: Katarina Juvančič, glas; Dejan Lapanja, akustična in električna kitara, glas

Somerset Barnard  je avstralski kantavtor, glasbenik in svetovni vagabund. Sprva je koncertiral v Avstraliji in Združenih državah Amerike, kasneje pa obkrožil celoten svet. Somerset se je pred leti ustalil na Dunaju in se posvetil snemanju plošč in ustvarjanju glasbe. Njegova virtuoznost na kitari in Delta blues se na krastav način križata s teksaško-mehiško-avstralskimi koreninami brezobzirnega popotnika. Glasbena posrednost, ki vas bo prikovala na stol.

Zajtrk je kantavtorska etno-šansonska zasedba, zavezana k besedilom v slovenščini z duhovitim družbenokritičnim in nagajivim pristopom k ustvarjalnosti. Zasedbo sestavljata Laura Krajnc (violina, vokal, tamburinček) in Sven Horvat (kitara, vokal), v razširjeni zasedbi pa še Matija Solce (harmonika, vokal) in Neža Pavlovič (kontrabas). Zajtrk je ljubitelj pravljic, zgodb, pripovedk, smešnih anekdot, teatra in ostalih hudih muh, zato se vse to prepleta z glasbenim ustvarjanjem zasedbe, nastopi pa so venomer začinjeni s kancem teatralnosti. Skladbe Zajtrka prepletajo folk in etno glasbo s punk šansonom, kabarejem, jazzom, bluesom in popom v trd, alternativni kantavtorski izraz. Zasedba si prizadeva predvsem za ohranjanje slovenskega jezika v besedilih, ohranjanje družbene kritičnosti in hudomušnosti, avtonomnosti ustvarjanja, dobrega humorja ter za vnašanje ljudskega v glasbo, besedila skladb pa odsevajo predvsem zanimanje za človeka ter za njegovo in njeno komično, uporniško, zmedeno, tragično, ne srečno in srečno življenje.

Ditka je kantavtorica, skladateljica, pevka in kitaristka. Njena glasbena zgodba je kombinacija uglasbene poezije velikih slovenskih pesnikov in avtorskih skladb v angleškem jeziku. V slovenskem glasbenem prostoru se je najbolj uveljavila prav z uglasbitvami poezije pesnika Ferija Lainščka, medtem ko so njene avtorske pesmi v angleškem jeziku bile nemalokrat nagrajene na prestižnih skladateljskih tekmovanjih v tujini. Prihodnje leto bo izšel njen šesti studijski album oz. prvi, ki bo v celoti v angleškem jeziku. Na njem bodo tudi pesmi, s katerimi je Ditka leta 2019 postala zmagovalka največjega festivala za kantavtorje v Sofiji v Bolgariji, pa tudi avtorska skladba Cold Heart pri kateri je sodelovala s priznanim britanskim producentom Stuartom Eppsom, ki je deloval z imeni kot so Elton John, Robbie Williams, Led Zeppelin in drugi. Svoje delo bo predstavila z akustičnim koncertom, ki bo kombinacija njenih avtorskih angleških pesmi in nekaj njenih najbolj odmevnih uglasbitev poezije.

Madžarski kantavtor OSSO, ki je v zadnjem desetletju koncertiral v večini lokalov v Budimpešti in na podeželju. Ukvarja se z glasbeno produkcijo, kadar pa mu čas dopušča se poslužuje tudi "buskinga". Trenutno pripravlja svoj prvi solo madžarski album in angleški EP. Njegovo prvo izdano pesem z naslovom Mennék so od izida predvajali na več madžarskih radijskih postajah in glasbenih kanalih. Z več kot 600 koncerti za sabo se ne bo osramotil v majhni zakotni pivnici ali na glavnem odru festivala.