29.11.2019

Zimsko dogajanje v Slovenski filharmoniji

V Slovenski filharmoniji so prihajajoče dogodke predstavili Katarina Pustinek Rakar, Sebastjan Vrhovnik, Borut Smrekar in Klemen Hvala.

Tanja Benedik

Tiskovna konferenca o zimski koncertni sezoni Slovenske filharmonij.
Foto: Tanja Benedik

Prvi ambiciozni projekt je izdaja nove zgoščenke Pój! Sing!, ki prinaša prerez zborovske ustvarjalnosti slovenske skladateljice Katarine Pustinek Rakar. Njen opus, ki obsega več kot 100 del, je večinoma usmerjen v vokalno ustvarjanje za najrazličnejše zasedbe. Zbor Slovenske filharmonije je skladbe posnel pod vodstvom dirigenta Sebastjana Vrhovnika, ki je z avtorico v preteklosti že večkrat sodeloval. Izdanih je dvaindvajset skladb – uglasbitev besedil domačih in tujih avtorjev ter priredb slovenskih ljudskih pesmi. Zgoščenka je za 10 EUR na voljo na blagajni Slovenske filharmonije, na dan koncerta, danes ob 19.30, pa velja posebna ugodnost: pri nakupu dveh zgoščenk je cena druge 5 EUR.

Borut Smrekar: »Projekt je zasnovalo že prejšnje vodstvo in ni presenetljivo, da so se odločili prav za izdajo skladb Katarine Pustinek Rakar. Malo je skladateljev, ki bi se tako izrazito posvečali vokalu in zborovskemu stavku in ki bi v relativno kratkem času ustvarili tako prepričljiv umetniško opus.«

Katarina Pustinek Rakar: »Zgoščenka je pregled moje skladateljske poti od začetkov do danes. Kar tri skladbe bodo predstavljene prvič. Z dirigentom Sebastjanom Vrhovnikom se poznava že od začetka najinega študija na srednji glasbeni šoli. Botroval je tudi številnim prvim izvedbam mojih skladb in najino sodelovanje je vsa leta zelo plodno in spoštljivo. Na zgoščenko sva umestila tako uglasbitve tujih avtorjev kot tudi domačih poetov, na koncu pa še priredbe ljudskih pesmi.«

Posnetega materiala je bilo veliko, je povedal Vrhovnik: »Bilo je toliko materiala, da smo se odločali, kaj narediti. Ob odločitvi za eno je bilo treba posnetke reducirati, o čemer sva se odločala s Katarino. Nekaj smo morali s težkim srcem odstraniti. Tečejo pa pogovori o morebitno spletni izdaji, kjer bi vključili vse. Ena izpadlih skladb bo izvedena na koncertu.«

Božični koncert bo 19. decembra ob 18.00 v Dvorani Marjana Kozine in bo potekal v sproščenem vzdušju, kakor je to v navadi v prazničnem času. Borut Smrekar: »Oprli smo se izključno na domače moči, pripravljamo pester spored iz zakladnice zborovskega sakralnega, opernega, oratorijskega in orkestralnega repertoarja od baroka do danes, ki bo priklical svečani duh miru, veselja in topline božičnega časa. Vsak obiskovalec bo lahko našel nekaj zase. Koncert si bodo na generalni vaji lahko ogledali tudi ljubljanski 'kralji ulice'.«

Četrti koncert Družinskega abonmaja, ki bo pod naslovom Naše božično drevo potekal 21. decembra in je namenjen otrokom od petega leta dalje, bo prav tako praznično obarvan. Nastopil bo APZ Tone Tomšič UL pod vodstvom Jerice Bukovec, in to skupaj s Slovenskim tolkalnim projektom – SToP. Zaradi velikega zanimanja bo  koncert v Dvorani Marjana Kozine izveden ob 11. in 13. uri.

Tradicionalni novoletni koncert, ki bo 1. januarja ob 18. uri v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, je zasnovan na ideji temeljnih del izraelskega pisatelja, zgodovinarja in filozofa Yuvala Noaha Hararija Sapiens in Homo Deus ter z mislijo na 250. obletnico rojstva Ludwiga van Beethovna, velikega skladatelja in humanista ter največjega glasnika razsvetljenskega humanizma. Klemen Hvala je o tem dodal: »Odlomki iz Beethovnove Šeste in Devete simfonije bodo zazveneli v družbi glasbenih uspešnic ter klasičnih skladb, ki so jih v svojih filmih posebno domiselno uporabili legendarni režiserji. Zboru in Orkestru Slovenske filharmonije pod taktirko stalnega gostujočega dirigenta orkestra Philippa von Steinaeckerja se bo pridružil Komorni zbor Megaron, v solistični vlogi pa bosta nastopila sopranistka Nika Gorič in baritonist Jaka Mihelač, tudi v mednarodnem prostoru dejavna predstavnika nove slovenske pevske generacije, ter dolgoletni koncertni mojster orkestra Miran Kolbl

Sodelujoči so na kratko omenili še 5. Filharmonični festival baročne glasbe, ki bo potekal med 9. januarjem in 5. februarjem. Zvrstili se bodo štirje tematsko zasnovani koncerti, ki bodo na prvih treh koncertih predstavili italijansko, nemško in angleško baročno glasbo, na sklepnem (obenem petem koncertu Vokalnega abonmaja) pa sodobno zborovsko glasbo v prepletu z deli zgodnjebaročnega italijanskega skladatelja Claudia Monteverdija. Posebnost prvih treh orkestralnih koncertov bo med drugim odsotnost dirigenta, saj bo ansambel po nekdanji izvajalski praksi vodil prvi violinist – koncertni mojster. 

16. januarja se bo Zbor Slovenske filharmonija z antološkim pregledom zborovskih skladb poklonil Lojzetu Lebiču, čigar bogati opus obsega mnogo vrhunskih vokalnih del. Zbor bo vodila Jerica Bukovec.