22.05.2013
Kompilacijska zgoščenka Eksperiment Slovenia
Slovenski glasbenoinformacijski center – SIGIC predstavlja kompilacijsko zgoščenko Eksperiment Slovenia, ki poskuša zajeti drobec ustvarjalnosti in predstaviti nekatere najvidnejše in najbolj zanimive ustvarjalce ter izvajalce na področju eksperimentalne, alternativne in svobodno improvizirane glasbe ter zvočne umetnosti, ki so s svojim delom v zadnjih letih najbolj zaznamovali tovrstno glasbeno sceno na Slovenskem.

Zgoščenka izhaja iz kompilacije, ki jo je Sigic pripravil na pobudo Češkega glasbenoinformacijskega centra in je skupaj z obširnim esejem izšla kot priloga k reviji His Voice. Izbor skladb je opravil priznani poznavalec področja eksperimentalne glasbe Luka Zagoričnik, glasbeni kritik in publicist ter glavni urednik spletne revije o glasbi Odzven. Na zgoščenki je tako moč prisluhniti glasbeno-zvočnim dosežkom, ki so jih ustvarili glasbeniki oz. zasedbe: Tomaž Grom & Tao G. Vrhovec Sambolec & Michel Doneda & Jonas Kocher, Marko Karlovčec, Bojana Šaljić Podešva, Čučnik in Pepelnik in Grom, JakaundKiki, Tomaž Grom, iT/Irena Tomažin, Marko Batista, Vanilla Riot, Miha Ciglar, Tao G. Vrhovec Sambolec, N’toko in Seijiro Murayama ter Samo Kutin in Marko Jenič.
»Ni še tako daleč, ko smo v Sloveniji prvič s pojmom 'mlada slovenska eksperimentalna scena' zarisali v široko, večpomensko ustvarjalno polje različnih ustvarjalcev, ki snujejo v mediju zvoka in se vsak na svoj način dotikajo raznoterih sodobnih zvočnih estetik, od svobodno improvizirane glasbe, elektroakustičnih sozvočij, vzpostavljanja lastnih zvočnih sistemov in okolij skozi instalacije in mehaniko do zlitij z raznolikimi vejami umetnosti, od plesa in videa do poezije. /…/ Slovenska eksperimentalna glasba stoji trdo zasidrana v tu in zdaj! Njen naslednji korak mora biti premislek o tem, kako zvok kot medij umetnosti vstopa v različne prostore, kako jih mapira, mreži, jih spreminja in katere pomene in relacije vzpostavlja. In kako ta skozi različne umetniške prakse v mediju zvoka rezonira v širšem družbenem in kulturnem polju ter v vmesju institucionalnega in neinstitucionalnega, med življenjem in umetnostjo,« v spremljevalnem eseju h kompilaciji razmišlja urednik Luka Zagoričnik.
Ustvarjalnost slovenskih glasbenikov na področju eksperimentalne, alternativne in svobodno improvizirane glasbe ter zvočne umetnosti je v razcvetu in kompilacija Eksperiment Slovenia je odličen in nedvomen dokaz za to.
Za vzorno sodelovanje in pomoč pri realizaciji kompilacije Etno Slovenia 2011 se zahvaljujemo založbam: Botanic Records, Eat This Production, L'innomable, LUD Literatura, Playdate Records, Zavod Projekt Atol, Zavod Sploh.
Povezava na spremno knjižico kompilacije:
http://www.sigic.si/upload/custom/articles/files/Knjizica%20eksperiment%20za%20net.pdf
V okviru projekta MINSTREL