02.09.2013

Nova sezona Kulturnega doma Nova Gorica

Kulturni dom Nova Gorica je na novinarski konferenci predstavil program in dogodke prihajajoče sezone.

Kulturno dogajanje Kulturnega doma bo, kot že vrsto let, potekalo po ustaljenih tirih. 33. koncertna sezona Glasbenega abonmaja bo ponudila 8 glasbenih dogodkov, na katerih se bodo predstavili številni ugledni domači in tuji glasbeniki: Slovenski komorni zbor s solistko, sopranistko Thereso Plut, ki bo s solističnim recitalom abonma tudi strnila; Italijanski virtuozi; Godalni kvartet Mozarteum; Academia Allegrio vivo s pianistom Petrom Milićem; Lovro Pogorelić s klavirskim recitalom; simfoniki RTV Slovenija ter Pihalni kvintet Ventus Salzuburg.
Večeri komorne in solistične glasbe Grajske harmonije bodo potekali na gradu Kromberk. Na treh koncertnih dogodkih bodo nastopili mednarodno zastopani Ensemble les Eléments, grajske prostore bodo napolnili zvoki klavirja pod prsti Alexandra Gadžijeva, cikel pa bo strnila violinistka Elena Graf, ki jo bo spremljal pianist Evgenij Sinajski.
Pet sredinih večerov v sezoni 2013/14 bodo popestrili dogodki cikla Art Sredica, ki bodo ponudili različne zvrsti umetnosti: od glasbe, sodobnega plesa do poezije. Še pred iztekom leta 2013 se bodo zvrstili tudi štirje koncerti za izven, na katerih bo moč prisluhniti Astorpia Tango Quintetu, Milku Lazarju in Zlatku Kaučiču, Galu Gjurinu ter orkestru Nova filharmonija.
Dnevi stare glasbe bodo potekali med 8. in 14. 9. na štirih lokacijah: v Štanjelu, na ljubljanskem gradu, na gradu Kromberk in v Svetem pri Komnu. Rdeča nit letošnjega mednarodno zaznamovanega cikla bo improvizacija. Kot vsako leto bo jesenske mesece obarval tudi festival Jesenski glasbeni tris, ki bo tokrat v znamenju jazza, bluesa in črnske duhovne glasbe.
V sezoni 2013/14 slavi 20. jubilejno sezono koncertni cikel Glasba z vrtov Svetega Frančiška. Sedem spomladanskih glasbenih dogodkov bo osredotočenih na slovensko in ožje goriško, zamejsko, italijansko ter furlansko glasbeno ustvarjalnost in poustvarjalnost, priložnost pa bodo dobili predvsem mladi slovenski glasbeni talenti, ki se šele uveljavljajo in si utirajo pot na koncertne odre.
Med 26.7. in 2.7.2014 bo v Novi Gorici potekalo že 18. Mednarodno srečanje saksofonistov, ki bo v znamenju mojstrskih tečajev z uglednimi profesorji.
Poleg redne programske sheme je Kulturni dom vključen tudi v dvoletni projekt ECHOS – čezmejni odmevi, ki udejanja čezmejno sodelovanje Slovenije in Italije na način povezovanja mladih glasbenih upov v novonastale glasbene ansamble ter gostovanja uveljavljenih glasbenih skupin. Festival v okviru projekta je že v teku in se bo slavnostno zaključil 12.9.2013.
Kljub recesiji, ki naj ne bi prizanesla tudi ne Kulturnemu domu Nova Gorica, se vendarle obeta pester, bogat in raznolik program, ki si ga lahko podrobneje ogledate tukaj.