27.02.2024

Če ste dobro, potem pa nič!

Včeraj je v Galeriji ŠKUC v luči zadnjih dohodkov okoli skupine Borghesia potekalo srečanje z Aldom Ivančićem.

SIGIC

Aldo Ivančić in Igor bašin Bigor
Foto: FB arhiv Dallas Records Slovenija

V Galeriji ŠKUC se je zbralo veliko zainteresirane javnosti, dvorana je bila zapolnjena, iskala se je stolica viška. Z Aldom Ivančićem, vodjo skupine Borghesia, se je pogovarjal Igor Bašin Bigor. Pred dvema tednoma, 12. februarja je kot reakcija na dogajanje v Gazi izšel singel Borgesie z naslovom Gaza Youth Manifesto. Nekaj dni za tem je bil cenzuriran oz. umaknjen s pretočnih platform. Pred tednom je izšel remasteriziran album skupine Borghesia Ljubav je hladnija od smrti. Konec prejšnjega tedna je ob drugi obletnici napada Rusije na Ukrajino oz. Ruske specialne operacije v Ukrajini, izšla nova verzija skladbe Borghesie Ni upanja, ni strahu. Ivančić zaključuje tudi svoj novi projekt Vrata.

Aldo Ivančić se kljub temu, da se z glasbo ukvarja več kot štirideset let, še vedno najbolje počuti v glasbenem studiu. Na Bigorjevo vprašanje, če je Borghesia še aktiven bend, ni znal odgovoriti, je pa ugotovil, da med publiko ni bilo prisotne nobene osebe mlajše od tridesetih let. Tekom pogovora je večkrat ponovil slogan enega od srbskih portalov, ki se glasi: Če ste v redu, potem pa nič! ter se referiral na današnjo mladino,. "Pred dvajsetimi leti sem začel gledati nogomet, ker nisem več čutil, da se kaj pametnega dogaja v muziki. Ko slišiš plato, da si rečeš, tega pa še v življenju nisem slišal. Današnji časi so reciklaža prejšnjih glasbenih form. Pri današnji mladini čutim, da ne znajo poiskati nekaj drugačnega," je povedal Ivančić. Čeprav je bil pogovor večinoma fokusiran na preteklost, je Ivančić povedal, da je ena od njegovih lastnosti, da je usmerjen v sedanjost in prihodnost.

Aldo in Bigor sta se dotaknila tudi tehnologije, ki je vedno spreminjala glasbo. Glasba skupine Borghesia je bila v zgodnjem obdobju čvrsto vezana na video."Bili smo navdušeni nad novo tehnologijo. Naša ideja v nekem trenutku je bila, da bi bila Borghesia video bend, da sploh ne bi nastopali kot klasičen rock bend. Na našem koncertu v Londonu so bili prisotni tudi člani skupine Depeched Mode, ki so nekaj let kasneje razvili koncept videoprojekcije, seveda na veliko višjem nivoju. Paralelno s plato Ljubav je hladnija od smrti (1985) je izšla tudi videkaseta Tako mladi. Zdi se mi, da je bila to na en način revolucija v pop glasbi," je dejal Ivančić, ki je razložil, da ime Borghesia izhaja iz francoske revolucije, ko se je prvič definirala ideja svoboda, bratstvo, enakost.


Aldo je v celotnem svojem glasbenem ustvarjanju sledil predelavi Brechtovega mota Glasba je orožje, vzemi jo v roke! Skupina Borghesia se je od samih začetkov upirala vojni. Komad Ni upanja, ni strahu je bil inspiriran z bitko za Malvinske otoke, na plošči Resistance, ki je leta 1989 izšla pri belgijski založbi PIAS, so se delali norca iz Slobodana Miloševića, na instrumentalni plati Pro Choise (1995) je komad Selam Sarajevo, na albumu In človek je ustvaril Boga (2014) je uvrščen tudi komad o Gazi. "Mogoče zveni pretenciozno, to je ena od najbolj političnih plat 21. stoletja," je dejal Ivančić.

Ivančić je manifest o Gazi, ki ga leta 2011 napisala skupina študentov, našel v britanskem časopisu Guardian. "Ko sem to prebral, sem si rekel, to moramo uglasbiti, ker točno pove, kaj se dogaja v Palestini". Skupina Borghesia je leta 2013 uglasbila manifest in ga poimenovala 194, naslednje leto je izšel na studijskem albumu And Men Created God. Novo verzijo skladbe so tokrat poimenovali Gaza Youth Manifesto. Žal pa med pogovorom nismo izvedeli, kaj je bil razlog umika skladbe s pretočnih platform.

Na koncu je Aldo lucidno ugotovil, da se glede na tehnologijo 21. stoletje šele pričenja. Obregnil se je tudi ob ukinjanje glasbenih oddaj na RTVSLO ter ob odsotnost glasbene kritike na javni televiziji. Izpostavil je multiinštrumentalista Andreja Fona, ki ga je označil za enega najbolj markantnih slovenskih glasbenikov zadnjih dvajsetih let. Okrcal je tudi Radio Študent, ki ignorira določen del scene. Predvsem pogreša neko skupno fronto, ki bi producirala nove scene. "V izbor 50-ih plat leta na Radiu Študent v zadnjih dvajsetih letih niso bile uvrščene skupine kot so Katalena, Dežurni krivci in Raggalution. Borghesia je v zadnjih desetih letih izdala tri plate in tudi slučajno ni bila uvrščena med najboljše albume leta. Če jim je dobro, potem pa nič!, " je zaključil Aldo Ivančić.