28.01.2013
Operni uspehi
V zadnjem času so slovenski glasbeniki poželi številne mednarodne uspehe na opernih odrih v tujini, med njimi dirigent Marko Letonja, mezzosporanistka Monika Bohinec in sopranistka Bernarda Bobro.
19. januarja 2013 je dirigent Marko Letonja dosegel velik dirigentski uspeh s svojim prvim nastopom v Dunajski državni operi. Predstavil je svojo izvedbo opere Pikova dama Petra Iljiča Čajkovskega v režiji slavne Vere Nemirove. V letošnji dunajski operni sezoni bo Pikova dama doživela štiri uprizoritve pod taktirko Marka Letonje.
Letonja je gostoval za dirigentskim pultom številnih pomembnih simfoničnih in opernih orkestrov po svetu, denimo dunajskih simfonikov, münchenskih in bremenskih filharmonikov, simfoničnega orkestra iz Melbourna, simfoničnega orkestra Giuseppe Verdi iz Milana, orkestra Teatro Lirico Cagliari, orkestra Švedske kraljeve opere v Stockholmu itd. Od septembra lani je Letonja generalni glasbeni direktor in šef dirigent filharmoničnega orkestra v Strasbourgu, hkrati pa ostaja umetniški vodja simfoničnega orkestra v avstralski Tasmaniji.
Slovenski dirigent je požel veliko pozitivnih kritik za izvedbe opernih del, kot so Carmen v münchenskem gledališču Prinzregententheater (2009), Valkira v strasbourški operi (2008) ter Hoffmannove pripovedke v milanski Scali (2012). Francoska stanovska organizacija za gledališko, glasbeno in plesno kritiko je strasbourški operi podelila nagrado za najboljšo operno produkcijo sezone 2010/11, in sicer za Letonjevo izvedbo Wagnerjeve glasbene drame Somrak bogov v režiji škotskega režiserja Davida McVicarja.
V Dunajski državni operi sedaj redno nastopa tudi mezzosopranistka Monika Bohinec, ki je postala članica te prestižne operne ustanove v sezoni 2011/2012. Vloge, ki jih zaseda, so med drugim Lola (Cavalleria), Madame Larina (Jevgenij Onjegin), Ulrica (Ballo), Marzellina (Figarova svatba) ter Fenena (Nabucco), v vlogi katere je nastopila v torek, 22. januarja 2013. Monika Bohinec, dobitnica štipendije skladov Richarda Wagnerja in Hilde Zadek, se je glasbeno izobraževala v Salzburgu in na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju, kjer je leta 2008 diplomirala pri profesorici Claudii Visca.
Med slovenskimi pevkami, ki se uspešno uveljavljajo v tujini, je tudi sopranistka Bernarda Bobro.1 Bobrova, ki je lani debitirala v vlogi Violete v Traviati v londonski Kraljevi operi Covent Garden, bo to poletje nastopila kot Pamina v Mozartovi Čarobni piščali na festivalu Bregenz v Avstriji. Na festivalu se tradicionalno uprizarjajo operne predstave na plavajočem odru (Seebühne), ki ga napolni sedem tisoč glava publika na nabrežju Bodenskega jezera. Septembra letos bo nastopila na mednarodnem festivalu George Enescu v Bukarešti, in sicer v okviru projekta Peklenska komedija, ki je bila premierno izvedena v Los Angelesu leta 2008. Bobrova je s produkcijo v režiji Michaela Sturmingerja in pod taktirko umetniškega vodje in dirigenta orkestra Dunajske akademije Martina Haselböcka gostovala po svetovno znanih odrih (Bruselj, Praga, Budimpešta, Berlin, London). Drama, v kateri je pripovedovalec znani igralec John Malkovich, vsebuje glasbene točke oziroma znane arije iz klasičnega repertoarja (Gluck, Mozart, Vivaldi, Beethoven in Haydn). Poleg Bernarde Bobro nastopajo še sopranistke Aleksandra Zamojska, Laura Aikin, Louise Fribo in Marie Arnet.
1 Intervju z Bernardo Bobro si lahko preberete tukaj.