15.05.2024
Brahms. Brezčasje. Bowie.
»Če nastopajo na Dunaju, vprašajo tudi za možnost nastopa v Mariboru.« Tak kompliment je izhodišče in ponos pred novo sezono Koncertne poslovalnice Narodnega doma Maribor.
Maribor ni zgolj na zemljevidu klasične glasbe, po besedah Barbare Švrljuga Hergovich je več kot to. Takšno je izhodišče Koncertne poslovalnice Narodnega doma Maribor za sezono 2024/25: »Pred kratkim sem se vrnila s srečanja mednarodnega združenja menedžerjev za klasično glasbo, kjer se vsako leto srečamo mednarodno povezani prireditelji koncertov, orkestri, festivali. Zanimivo je, da vsi poznajo Maribor in veliko število glasbenikov si želi priti sem. Lepo je spoznati, da si znani glasbeniki v najširšem glasbenem merilu želijo nastopiti v Mariboru. Če nastopajo na Dunaju, vprašajo tudi za možnost nastopa tukaj.« In kaj jih pritegne? »Eden največjih adutov je izjemna akustika v naši dvorani, ki ima razumevajoče občinstvo, ki prepozna kvaliteto. Maribor je svetovljansko odprto mesto, čeprav se kdaj zdi ozko. In to je ogromno, saj imamo možnost gostiti glasbenike najvišjega ranga. Maribor zato ne velja za provinco, temveč za pomembno koncertno središče.« Maribor že vse od leta 1946 na tak način ne goji le tradicije, ampak skrbi s tem za identiteto in vitalnost mesta. »Zato upam, da ne bomo razočarali v prihodnji sezoni! Pripeljali bomo raznoliki nabor značajev in usmeritev.«
Prihaja velika zvezdnica violine
Za paradni cikel še vedno velja Orkestrski cikel, saj prinaša postave znamenitih orkestrov. Sezono bo 7. novembra v dvorani Union, kjer bodo vsi koncerti, odprl orkester izbrancev, kot upravičeno imenujejo Beethovnovo filharmonijo, je povedala Barbara Švrljuga Hergovich. »Gre za člane orkestra, ki so se šolali ali delujejo na Dunaju, izstopa pa sijoči godalni in bleščeči pihalni zven klasične dunajske simfonične glasbe.« In takšen bo program v Mariboru, naslonjen na delo dunajskih klasicistov. Predstavili bodo zadnjo simfonijo Josepha Haydna in prvo simfonijo Ludwiga van Beethovna, solist pa bo francoski klarinetistični virtuoz Nicolas Baldeyrou.
Za 12. decembra je načrtovan prvi veliki zvezdniški vrhunec sezone. »Ne bo manjkalo slovitih imen. K nam prihaja Komorni orkester iz Züricha, prihaja pa v družbi nemške violinistke Julie Fischer, zvezdnice slovaškega porekla. Izredno veseli smo, da jo bomo gostili tukaj.« Glasbeniki pripravljalo zanimiv program, ki ne bo osredotočen le na eno usmeritev, saj bo Julia Fischer predstavila barok Johanna Sebastiana Bacha, obenem pa tudi zvočno bogatejšo in harmonično serenado Josefa Suka in Komorno simfonijo Dmitrija Šostakoviča. Že zdaj v Koncertni poslovalnici napovedujejo, da bo ta koncert šel v zgodovino z zlatimi črkami.
Bruce Liu, zmagovalec Chopinovega tekmovanja
V Maribor se vrača romunski dirigent Gabriel Bebeşelea, glavni dirigent Filharmoničnega orkestra Georgeja Enescuja. Tokrat (21. januarja) prihaja v družbi avstrijskega Orkestra tonskih umetnikov. »Zelo široko zasnovan in moderen orkester, ki se loteva inovativnih in crossover projektov, ampak osnovni značaj tvori razumevanje velikega poznoromantičnega avstrijskega repertoarja.« Predstavili se bodo v družbi svetovno priznane japonske violinistke Sajake Šodži, zmagovalke prestižnega Paganinijevega tekmovanja, in sicer s Koncertom za violino in orkester v D-duru Johannesa Brahmsa, nato pa še z Osmo simfonijo Antonína Dvořáka, kar bo po prepričanju voditeljice Koncertne poslovalnice »lep, bleščeč srednjeevropski repertoar«.
Spomladi (15. april) se vrača Simfonietta iz Amsterdama, ki je bila v Mariboru že pred enajstimi leti. Z orkestrom bo nastopil kanadski virtuoz na klavirju Bruce Liu, zmagovalec zadnjega Chopinovega tekmovanja v Varšavi. »Predstavil se bo tudi z izvedbo Chopinovih skladb, kar bo, verjamem, zelo zanimivo vzeti v posluh.« Orkestrski cikel se bo 21. maja sklenil s koncertom Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, ki ga bosta zaznamovali dve mladi imeni. Dirigent bo Davorin Mori, ki je svojo glasbeno pot začel prav v Mariboru, zdaj pa živi in deluje na Dunaju. »Drugi mladi obetavni glasbenik bo violinist Rok Zaletel Černoš, ki je osvojil kar nekaj nagrad in si zasluži naš posluh. Koncert bo programsko prijetno zasnovan s 5. simfonijo Petra Iljiča Čajkovskega; tega poslušalci že pogrešajo v našem programu. Sledil bo tudi prekrasni koncert za violino Felixa Mendelssohna Bartholdyja.«
Komorni cikel: krstna izvedba Glavine ter Bowie za dvojec Gorišek Lazar
Komorni cikel, v okviru katerega Maribor gosti mojstre instrumentaliste najrazličnejših profilov, prinaša pet koncertov ter mešanico domačih in tujih zasedb, tako obetavnih novih kot tudi uveljavljenih imen. Prvi koncert (24. oktober) bo pripadel slovenski zasedbi in domačemu solistu. Gonilna sila kvarteta, Andrej Petrač, izhaja iz Maribora, zdaj pa deluje v Slovenski filharmoniji. V kvartetu je še njegov brat, pianist Tomaž Petrač, violinist Robert Lakatoš prihaja iz Novega Sada, violist pa bo v Mariboru delujoči Italijan Roberto Papi. Njihov repertoar prinaša dela Wolfganga Amadeusa Mozarta in Gustava Mahlerja, predstavljeno bo tudi delo Tri invencije za klavirski kvartet, ki je novo delo izpod peresa vsestranskega primorskega glasbenika Bojana Glavina, nastalo posebej za to priložnost.
Drugi koncert (4. december) prinaša nekaj »absolutno novega, kar je res redko za komorni cikel,« saj v Maribor prihajata mladi karizmatični virtuoz Sergej Malov in pianistka Irina Zahharenkova. »Malovu glede na karakter igranje na 'klasično' violino ni dovolj, zato je prišel do odkritja violončela da spalla, ki se ga drži kot violino na rami, ustreza pa prej violončelu. Prav na ta inštrument je svoje suite za violončelo igral Bach. Malov bo na koncertu igral na oba inštrumenta, slišali pa bomo predvsem Franza Schuberta, a tudi skladbo Kot stari lajnar, ki jo je ruski skladatelj Leonid Desjatnikov ustvaril prav zanj.«
Sekstet Filharmonične camerate Berlin izhaja iz Berlinske filharmonije s tridesetletno tradicijo in redno gostuje v cenjenih koncertnih dvoranah. Ti glasbeniki prihajajo v Maribor 28. januarja, izvajali pa bodo mdr. Johannesa Brahmsa. »Posredujejo igro in zven samih Berlinskih filharmonikov, zato bo koncert navdušil tiste, ki imajo radi simfonično glasbo.« Zvezdniško obarvan bo 2. aprila Trio Anthology v zasedbi Daniela Ottensamerja, ki je prvi klarinetist Dunajskih filharmonikov in eden najbolj iskanih virtuozov na klarinetu in je v Mariboru že nastopil, ter violončelista Stephana Koncza, člana Berlinskih filharmonikov, in pianista Christopherja Traxlerja. V času korone so se lotili antologije skladb za klavir, violončelo in klarinet, zato bo repertoar pester. Slišali bomo dela Nina Rote, Gabriela Fauréja in Marc-Antonyja Turnagea.
Komorni cikel bo 13. maja sklenil ikončni slovenski duo Gorišek Lazar – Heroes, in sicer, po besedah voditeljice Koncertne poslovalnice, z nenavadnim koncertom za Komorni cikel. »Glasbenika igrata sodobno glasbo, tudi dela samega Milka Lazarja, ki nam je v Mariboru znan po delih za predstave Edwarda Cluga. Slišali bomo tudi to delo, ob tej obletnici pa je Milko Lazar pripravil priredbo za dva klavirja Simfonije št. 4. Heroes skladatelja Philipa Glassa. To simfonijo je naredil na osnovi znanega priljubljenega albuma Davida Bowieja in Briana Ena. To priredbo bomo slišali le v jubilejnem letu njunega dvajsetletnega sodelovanja, zadnja izvedba pa bo prav 13. maja v Mariboru.«
Mladinski cikel: Murat & Jose, Ivanušič & Forte, orkester & nogomet
Koncertna poslovalnica se ponaša tudi z Mladinskim ciklom, namenjenim otrokom in mladostnikom v treh starostnih skupinah: za prvo triado osnovne šole, drugo triado in zadnjo triado ter srednješolsko mladino. Mladi se bodo seznanili s koncertom Komorni orkester in nogomet, glasbeno igro Zvezda in srce, nastalo na besedilo Milana Jesiha z glasbo Jureta Ivanušiča in Nane Forte. Murat in Jose jim bosta v obliki komentiranega koncerta predstavila Glas, ritem, besedo in rap, Trio Ardor pa bo ponudil komentirani koncert Iz ljudskega izročila, kjer bo razkazan preplet jazza in ljudske glasbe.