27.06.2024

Globoki poznavalec slovenske klavirske literature

Na albumu Prve izvedbe se predavatelj, skladatelj in koncertant Igor Dekleva predstavi kot pianist z globokim poznavanjem slovenske klavirske literature.

Tomaž Gržeta

Prve izvedbe / Premiere Performances

Igor Dekleva

Prve izvedbe / Premiere Performances

Edicije DSS
2023

Konec preteklega leta je pri Društvu slovenskih skladateljev (DSS) ob sodelovanju RTV Slovenija in s podporo Ministrstva za kulturo in Mestne občine Ljubljana izšel album Prve izvedbe Igorja Dekleve. Ugledni član DSS, nekdanji predavatelj na ljubljanski Akademiji za glasbo, skladatelj in koncertant, čigar kariera se razteza čez šest desetletij, se nam tokrat predstavi v vlogi pianista. Pričujoča zgoščenka in digitalna izdaja prinaša dela številnih slovenskih skladateljev v interpretaciji Igorja Dekleve, globokega poznavalca slovenske klavirske literature in osebnega poznavalca mnogih izmed njenih ustvarjalcev. Na posnetkih se Igor Dekleva predstavi kot izvrsten pianist, ki ga odlikujejo dovršena, zanesljiva prstna in pedalna tehnika, visoka kultura oblikovanja tona in pretanjen občutek za slogovno diferenciacijo in povedno glasbeno izražanje. Album Prve izvedbe nudi dragocen pregled sodobnega slovenskega klavirskega repertoarja, če že ne ravno antologije, in ima zato poleg estetske tudi dokumentarno vrednost.

Kot izvemo iz spremne besede, ki je na voljo v slovenščini in angleščini, so pred nami arhivski posnetki, nastali med letoma 1966 in 2018 v Studiu 13 in Studiu 26 Radia Slovenija ter v studiu ORF-Theatra Hermann. Dekleva je krstno izvedel veliko število klavirskih skladb slovenskih skladateljev, mnoga med njimi pa tudi prvi ovekovečil na nosilcih zvoka. Pred nami so torej najstarejši obstoječi posnetki izbranih del slovenskih ustvarjalcev klasične klavirske glasbe. Zahvaljujoč spretnosti tonskih mojstrov (Vladimir Tušek, Borut Turk, Lichtenecker, Miha Ocvirk), Andreju Semoliču, ki je posnetke digitalno montiral, in Miru Prljači, ki je zaslužen za zvočno obdelavo, vsi posnetki zvenijo izredno kakovostno, sveže in barvno izenačeno. 

Izpod prstov Igorja Dekleve zvenijo dela, ki so še danes stalnica slovenskih koncertnih odrov, in tudi tista, ki jim le redko lahko prisluhnemo v živo. Spored začenja očarljiva Uspavanka Lucijana Marije Škerjanca, kateri sledijo Štirje koroški narodni napevi v priredbi Vilka Ukmarja. Z dvema zanimivima skladbama, Bakhanal in Jutro, je predstavljen Zvonimir Ciglič, nato sledi sprehod skozi klavirske miniature Srečka Koporca: Utrinek iz preteklosti, Na razpotju sreče, Samotna ura, Večerna podoba, Vzklik, Samotna pot in Resen pogled. V nadaljevanju lahko prisluhnemo skladbi »Hommage à Slavko Osterc« à maestro Igor Dekleva, s katero se je Tomaž Svete, ki je v zadnjem času dejaven predvsem kot operni skladatelj, poklonil velikemu slovenskemu modernistu in kolegu, kateremu je skladbo namenil kot interpretu. Z naslednjo točko se Dekleva edinkrat na sporedu predstavi kot skladatelj, in sicer izvede lastno Sonato brevis, s katero se je poklonil prvemu slovenskemu notnemu tisku (Katekizem Primoža Trubarja) in v glasbeno gradivo vpletel odlomek napeva Nu pujte, pujte vsi ludje. Tej glasbeno-vsebinsko dokaj neposrečeni skladbi sledijo izvrstne interpretacije neprimerljivo bolj prepričljivih štirih Impromptujev Lojzeta Lebiča. Spored skleneta barviti in ponotranjeni izvedbi Gibanj in Toccate Primoža Ramovša.

Spremna beseda razkriva ozadje nastanka tega sporeda in se bere skoraj kot nekakšen dnevnik, skratka, je značilni izdelek Franca Križnarja, to je kolaž citatov, večinoma Deklevovih, z malo avtorskega prispevka, vseeno pa poslušalcu ponuja dokaj izčrpen nabor informacij, da je lahko vodič poslušalcu. Na posnetkih se Igor Dekleva predstavi kot izvrsten pianist, ki ga odlikujejo dovršena, zanesljiva prstna in pedalna tehnika, visoka kultura oblikovanja tona in pretanjen občutek za slogovno diferenciacijo in povedno glasbeno izražanje. Album Prve izvedbe nudi dragocen pregled sodobnega slovenskega klavirskega repertoarja, če že ne ravno antologije, in ima zato poleg estetske tudi dokumentarno vrednost.